لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳۱ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۷

عبدالله: سعودی برای حمایت از روند صلح افغانستان آماده‌است


رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی می‎گوید، بر اساس خواست حکومت افغانستان، عربستان سعودی برای حمایت از روند صلح افغانستان ابراز آماده‎گی کرده‎است.

عبدالله به روز یک شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که عربستان سعودی وعده سپرده که بر اساس وجیبه اسلامی و اخلاقی این همکاری را با افغانستان خواهد کرد.

وی که پس از سفر سعودی با خبرنگاران در کابل صحبت می‎کرد گفت، ریاض آماده‎گی نشان داده‎است تا در زمینه تسهیل روند صلح همکاری کند.

عبدالله: در باره تشویق روند صلح در افغانستان آن‎ها آماده‎گی نشان داده‎اند.
عبدالله: در باره تشویق روند صلح در افغانستان آن‎ها آماده‎گی نشان داده‎اند.

اوافزود:

"در باره تشویق روند صلح در افغانستان آن‎ها آماده‎گی نشان داده‎اند که هرگاه حکومت افغانستان درخواست کند آنان آماده‎گی نشان داده تا در باره زمینه سازی این روند سهولت ایجاد کنند، مثلی که آن‎ها یاد آوری کردند این یک مسئولیت دینی و اخلاقی آن ها هم است، خواست ما این است که در این باره همکاری کنند با ما."

آقای عبدالله هفته گذشته در یک سفر سه روزه با یک هیئت بلند پایه دولت افغانستان به عربستان سعودی رفته بود.

عبدالله: عربستان سعودی وعده کرده‎است که در افغانستان یک شفاخانه مجهز می‎سازد.
عبدالله: عربستان سعودی وعده کرده‎است که در افغانستان یک شفاخانه مجهز می‎سازد.

در این سفر آقای عبدالله را وزیران عدلیه، معارف، تجارت، حج و اوقاف، تحصیلات عالی، کار و امور اجتماعی، ۲۱ تن از تجاران ملی، سرپرست ولایت بلخ، رئیس شورای علما و معاون شورای عالی صلح همراهی می‎کردند.

آقای عبدالله می‎گوید، عربستان سعودی وعده کرده‎است که در افغانستان یک شفاخانه مجهز می‎سازد و نیز برای حل مشکلات این کشور یک کنفرانس جهانی اسلامی نیز برگزار می‎کند.

شماری از کارشناسان سیاسی افغان به این باوراند که سعودی می‎تواند از طریق آوردن فشار بالای پاکستان طالبان مسلح را با حکومت افغانستان به گفتگوهای صلح حاضرسازد.

ودیر صافی استاد پوهنتون کابل می‎گوید که عربستان سعودی باید خود ش نیز به طور همه جانبه از پروسه صلح افغانستان اعلام همکاری نماید.

صافی: عربستان، به پاکستان بگوید که با افغانستان همکاری کند و طالبان را به گفتگو حاضر سازد.
صافی: عربستان، به پاکستان بگوید که با افغانستان همکاری کند و طالبان را به گفتگو حاضر سازد.

او افزود:

"هرگاه عربستان سعودی می‎خواهد واقعا با ما همکاری نماید، پس پاکستان به طالبان بسیار کمک کرده و می‎کند، پاکستان را بگوید که با افغانستان همکاری کند و طالبان را به گفتگو حاضرسازد."

سعودی در حالی به اساس تقاضاها برای همکاری با پروسه صلح افغانستان آماده‎گی نشان داده‎است که پیش از این حامد کرزی رئیس جمهور پیشین چندین بار خواهان میان‎جیگری سعودی در موضوع صلح گردیده بود، اما آن کشور در این زمینه همکاری لازم نکرد.

آقای صافی می‎گوید این‎که عربستان سعودی بالای تمام کشورهای اسلامی بخصوص پاکستان تاثیر گذاری بیشتر دارد و هرگاه بخواهد واقعا همکاری نماید، پس می‎تواند پاکستان را تشویق کند تا برای گفتگو با حکومت افغانستان حاضر شوند.

نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG