لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۱۶

عکس‌العمل وزارت دفاع افغانستان در مورد یکجا شدن گروه‌های بزرگ شورشی


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، از احتمال یکجا شدن گروه‌های شورشی با همدیگر شان، نگرانی ندارد.

به گفته مقام‌های این وزارت، اگر گروه‌های شورشی یکجا هم شوند، بالای موضع و عملیات‌های نظامی نیروهای افغان تأثیری نخواهد کرد.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، خبر احتمال یکجا شدن گروه‌های شورشی هم‌مانند طالبان مسلح، شبکه حقانی، لشکر طیبه و شبکه القاعده، بالای فعالیت‌های نیروهای امنیتی افغان تأثیری نخواهد گذاشت.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به رادیو آزادی گفت، یکجا شدن این گروه‌ها شاید مشکلات امنیتی را بیشتر سازد، اما برنامه‌ها و اقدامات نیروهای افغان را تغییر نخواهد داد.

رادمنش: یکجا شدن گروه‌های شورشی برنامه‌ها و اقدامات نیروهای افغان را تغییر نخواهد داد.
رادمنش: یکجا شدن گروه‌های شورشی برنامه‌ها و اقدامات نیروهای افغان را تغییر نخواهد داد.

وی گفت:

"فورمولی که این‌ها یکجا می‌شوند، یقیناً می‌تواند تهدیدات را بیشتر سازد، ولی در گذشته هم این‌ها زیادتر کوشش کرده‌بودند که فعالیت‌های مشترک را علیه دولت جمهوری اسلامی افغانستان اجرا کنند. به هر صورت، اگر این‌ها متحد باشند یا متفرق، ما علیه‌شان اقدامات گذشته را داریم و من به این باور استم که اگر این گروه‌ها اتفاق هم کنند، مؤقتی است، روی بعضی منافع است و ممکن است که آن‌ها دوباره متفرق شوند."

قبل ازین جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی نیروهای بین‌المللی در افغانستان، روز یکشنبه در مصاحبه‌های جداگانه با تلویزیون «NBC» و همچنان روزنامه هندی «اندین اکسپرس» گفت، اعضای گروه‌های طالبان مسلح، شبکه حقانی، لشکر طیبه و شبکه القاعده با هم مدغم می‌شوند.

به گفته این جنرال ارشد امریکایی، طالبان مسلح و شبکه حقانی تا هنوز در پاکستان پناه‌گاه‌های امن دارند و برای‌شان اجازه داده می‌شود که حملات را در افغانستان انجام دهند.

جنرال نیکلسن تأکید ورزید که شبکه حقانی تا هنوز از داخل پاکستان، حملات گسترده را در کابل طرح‌ریزی و تنظیم می‌کند.

بر اساس گفته‌های قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، ادغام افراد مسلح طالبان، شبکه حقانی، لشکر طیبه و شبکه القاعده با همدیگر شان، به این معناست که تروریستان از افغانستان به حیث یک پایگاه جهت حمله بر منافع هند و امریکا استفاده می‌کنند.

نیکلسن: شبکه حقانی تا هنوز از داخل پاکستان، حملات گسترده را در کابل طرح‌ریزی و تنظیم می‌کند.
نیکلسن: شبکه حقانی تا هنوز از داخل پاکستان، حملات گسترده را در کابل طرح‌ریزی و تنظیم می‌کند.

جنرال نیکلسن می‌گوید که نگرانی‌اش را با وزارت دفاع امریکا در میان گذاشته و به اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده گفته‌است که پاکستان فشار زیاد و بسنده بر شبکه حقانی وارد نکرده‌است.

تا حالا مقام‌های نظامی و ملکی پاکستان در مورد این اظهارات جنرال جان نیکلسن تبصرۀ نکرده‌اند.

اما وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، عملیات‌ها و مبارزه را علیه تروریزم ادامه می‌دهد و هرگز به شورشیان اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان برای آسیب رساندن به منافع سایر کشور ها استفاده کنند.

حکومت افغانستان تأکید می‌کند که در گفتگوها برای آنعده از افراد مسلح باز خواهد بود که از فعالیت‌های مسلحانه دست بردارند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند.

جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی نیروهای بین‌المللی در افغانستان در مصاحبه‌های اخیرش با شبکه تلویزیونی «NBC» و روزنامه «اندین اکسپرس» این را نیز گفته‌است که پاکستان از یک‌سو برای آوردن طالبان به میز مذاکره تلاش می‌کند و از سوی دیگر برای اعضای شبکه حقانی در آن کشور پناه‌گاه می‌دهد که در نتیجه، افراد این گروه به حملات آزادانۀشان ادامه می‌دهند.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG