لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۲۶ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۳۷

نیکلسن: شبکه حقانی حملات‌اش را در داخل پاکستان تنظیم می‎کند


قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان می‌گوید، پاکستان از یکسو برای آوردن طالبان به میز مذاکره صلح تلاش دارد و از سوی دیگر شبکه حقانی هنوز هم در پاکستان پناه گاه‌ها دارد که از این کشور به طور آزاد به حملات خود ادامه می‌دهد.

جنرال جان نیکلسن این موضوع را در صحبت‌های جداگانه با اندین اکسپرس و شبکه تلویزیونی ان بی‌سی امریکا ابراز داشته است.

جنرال جان نیکلسن در صحبت با روزنامه هندی گفته است همین کار پاکستان قابل نگرانی است.

قوماندان عمومی نیروهای سیزده هزار نفری حمایت قاطع ناتو در افغانستان همچنان گفته که تلاش‎های حکومت و اردوی پاکستان در عملیات ضرب غضب در مناطق قبایلی را علیه تروریستان تحسین می‌کند.

به گفته نیکلسن در نتیجه این عملیات شماری زیادی از تروریستان به شمول طالبان پاکستانی وارد افغانستان شده که نیروهای افغان آنها را سرکوب می‌کنند اما جنگجویان حقانی به افغانستان نیامده و تا حال هم مجبور ساخته نشده‌اند که در نتیجه عملیات اردوی پاکستان به افغانستان بروند.

جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان
جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان

به گفته نیکلسن شبکه حقانی از خاک پاکستان به حیث پناهگاه استفاده نموده و به حملات‌اش بر نیروهای افغان و نظامیان امریکایی ادامه داده‌اند.

جنرال جان نیکلسن بیانات مشابه دیروز به تلویزیون ان بی‌سی امریکا داشت و گفت، شبکه حقانی بزرگترین حملاتش را در کابل در داخل پاکستان تنظیم می‌کند.

به گفته نیکلسن طالبان و شبکه حقانی هنوز هم در پاکستان پناه گاه دارند و هنوز هم به آنها اجازه داده می‌شود از این پناه گاه‌های خود برای حملات در افغانستان استفاده کنند.

جنرال نیکلسن به اندین اکسپرس گفت، شبکه حقانی، طالبان، القاعده و لشکر طیبه با هم مدغم می‌شوند و این به این معناست که تروریستان از خاک افغانستان به حیث قرارگاه استفاده نموده و بر ضد امریکایی‌ها و هندی‌ها حمله می‌کنند.

به گفته وی به همین هدف کانگرس امریکا سال گذشته لایحه را تصویب کرد که در آن کمک‌های امریکا به پاکستان را مشروط به اقدامات اسلام آباد علیه شبکه حقانی کرد.

جنرال نیکلسن گفت، به اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا گفته است که فشار کافی در پاکستان برای از بین بردن پناه گاه‌های شبکه حقانی موجود نیست.

سراج الدین حقانی رهبر فعلی شبکه حقانی، معاون ملا هبت الله آخوندزاده رهبر فعلی طالبان است و با آی اس آی یا ادارۀ استخبارات پاکستان روابط نزدیک دارد.

این شبکه مسئول بزرگترین و خونین ترین حملات در کابل و دیگر نقاط افغانستان دانسته می‌شود.

حمله سال ۲۰۰۸ بر سفارت هند در کابل که ۵۶ تن در آن کشته شدند و حمله سال ۲۰۰۹ بر هوتل پارک در کابل که ۹ هندی در آن کشته شدند از جمله چندین حمله خونین اند که شبکه حقانی مسئول آنها دانسته می‌شود.

XS
SM
MD
LG