لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۲۳

یک نظامی ارشد امریکایی به عربستان سعودی سفر کرد


سفر غیر مترقبه جنرال جوزف وتل قوماندان مرکز قومانده نیروهای امریکایی در شرق میانه به عربستان در حالی صورت می‎گیرد که جامعه جهانی در مورد تلفات افراد ملکی در یمن ابراز نگرانی کرده‎است.

این جنرال با مقامات عالی رتبه این کشور به شمول وزیر دفاع و شهزاده محمد بن سلمان معاون ولیعهد این کشور ملاقات کرده‎است.

مسافرت وتل به عربستان سعودی در حالی صورت می‎گیرد که نگرانی‎های بین المللی در مورد کمپاین هوایی ایتلاف به رهبری عربستان در کشور همسایه آن یمن و تلفات افراد ملکی ناشی از آن افزایش یافته‎است.

غوغای بین المللی در مورد تلفات ملکی ناشی از جنگ هوایی ایتلاف به رهبری عربستان بر ضد شورشیان حوثی طرفدار ایران در یمن در ماه مارچ، باعث آن شد تا قصر سفید در اوایل ماه جاری بازنگری حمایت استخباراتی و لوژستیکی با ایتلاف به رهبری عربستان را اعلان کند.

طفل یمنی زخمی شده
طفل یمنی زخمی شده

اما به نوشته آژانس خبری فرانس پرس، واشنگتن در این زمینه بطور خیلی محتاطانه حرکت می‎کند تا روابط حساس را با متحد دیرینه اش ریاض خدشته دار نسازد.

جنرال جوزف وتل قوماندان مرکز قومانده نیروهای امریکایی در شرق میانه به خبرنگارانی که با وی سفر می‎کنند، با ابراز این‎که وی می‎خواهد نگرانی‎های عربستان را بشنود گفته‎است:
"نخستین چیزی را که می‎خواهیم بشنویم، اینست که آن‎ها به ما چی می‎گویند، خیلی مهم است تا اعتماد در روابط حفظ شود."

آژانس خبری دولتی عربستان سعودی گزارش داده است که شهزاده محمد بن سلمان معاون ولیعهد این کشور و جنرال جوزف وتل روی همکاری‎های نظامی و تلاش‎های مشترک در امر مبارزه با تروریزم بحث کرده‎اند.

به تاریخ هشتم اکتوبر در نتیجه یک حمله هوایی بالای مراسم تدفین جنازه در صنعا پایتخت یمن که در کنترول شورشیان حوثی قرار دارد، ۱۴۰ تن کشته شدند که اکثریت آن‎ها افراد ملکی بودند.

به نوشته آژانس خبری فرانس پرس، این رویداد باعث موج از انتقادات بالای عربستان سعودی و متحد وی ایالات متحده امریکا شده است.

در عکس العمل به آن شورای امنیت ملی امریکا گفت، بازنگری حمایت از ایتلاف به رهبری عربستان را که قبل از این هم خیلی کاهش بود را آغاز کرده‎است.

XS
SM
MD
LG