لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۳۵

روسیه در مورد سوریه با اتهامات تُند ملل متحد رو برو شد


روسیه بر سر کشته شدن ده‌ها طفل و دیگر افراد ملکی در سوریه با اتهامات تُند در سازمان ملل متحد رو برو شد.

صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال یا یونسیف و گروه های ناظر به روز چهارشنبه گزارش دادند که در حملات هوایی سوریه و یا طیاره های روسیه در ادلیب شهر تحت کنترول شورشیان ۳۵ تن بشمول حداقل ۲۲ طفل و ۶ معلم مکتب کشته شده‌اند.

انتونی لیک رئیس یونسیف گفت: "این یک تراژیدی و اگر عمداً صورت می‌گیرد جنایت جنگی است."

او افزود که مکتب در قریۀ حاص به تکرار مورد حمله قرار گرفته است و این از آغاز جنگ سوریه به اینسو مرگبار ترین حمله خوانده می‌شود.

از جنگ داخلی سوریه بیش از پنج سال می‌گذرد.

ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل متحد گفت که این زشت و ناگوار است و امیدوار است که کشورش در آن دخیل نباشد.

چورکین افزود که با وزارت دفاع روسیه مشورت می‌کند تا این مشخص شود که کی مسئول است.

از سوی دیگر ستیفن اوبراین مسئول امور بشری سازمان ملل متحد در یک نشستِ پُر سر و صدای شورای امنیت این سازمان در مورد محاصره شهر حلب سوریه و روسیه را متهم کرد که یک کمپاین عمدی را به پیش می‌برند تا زنده‌گی در این شهر تحمل ناپذیر و طاقت فرسا شود:

"بالای ملکی ها توسط قوای سوریه و روسیه بمباری می‌شود، اگر آنها از آن جان سالم ببرند، فردا از گرسنگی خواهند مُرد. این تکتیک های آنها همانقدر که خود شان زشت اند واضح است."

برخی از منابع با نشر ویدیو و تصویر در فیس بوک و صفحات انترنتی گفته اند، یک منطقه رهایشی و یک مکتب در قریه حاص در شهر ادلیب هدف حملات مرگبار قرار گرفت.

در این میان تلویزیون دولتی سوریه به نقل از منابع امنیتی گزارش می‌دهد که در حملات هوایی آنها، شماری از شورشیان در روستای حاص کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG