لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۲۴

سرخط: سران حکومت باید از تعصبات قومی دوری کنند


روزنامه های چاپ امروز کابل در مطالب و سرمقاله هایشان روی زیان های قوم گرایی و ادامه ابراز نظر ها را در این رابطه برای افغانستان خطرناک پیشبینی نموده‌اند.

اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز در یک از مطالب چاپ شده اش از قول معاون دوم ریاست جمهوری می‌نویسد که قوم گرایی خطرناکتر از جنگ است.

در مطلب به نقل از سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری آمده است که قوم گرایی یک موضوع واقعاً جدی می‌باشد و مردم از ابراز نظر های اخیر در آن رابطه سخت نگران هستند.

در مطلب همچنان آمده است که آقای سرور دانش گفته است که کار های به اساس قوم نباید به پیش برده شود چون تأثیر ناگوار برای حکومت سازی بر جا خواهد گذاشت و همچنان در قسمت تحقق دیموکراسی، حاکمیت قانون و تأمین حقوق شهروندان سد واقع خواهد شد.

معاون رئیس جمهور تأکید می‌نماید که همه شهروندان افغانستان باید برای منافع کشور کار کنند و نباید به نام قوم در برابر یکدیگر قرار بگیرند.

سرخط

روزنامه سرخط همچنان در مطلبی به همین موضوع اشاره نموده و گفته است که سران حکومت باید از تعصبات قومی دوری نمایند.

در مطلب نوشته شده که اظهارات اخیر معاون اول ریاست جمهوری ممکن حوصله رئیس اجرائیه حکومت را تنگ نموده باشد.

نویسنده مطلب یادآور شده که داکتر عبدالله عبدالله در تازه ترین اظهارات اش از رهبران کشور خواسته تا از تبعیض، نفاق، تفرقه، انحصار طلبی خودداری نمایند و برای وحدت ملی و عدالت اجتماعی کار کنند.

در مطلب از قول داکتر عبدالله آمده است که هر شخص باید مطابق به مقام اش احساس مسئولیت نماید و پیام وحدت و عدالت را با خود داشته باشند.

انیس

روزنامه دولتی انیس همچنان در مورد تقویت وحدت ملی نوشته است و تأکید نموده است که یگانه راه حل مشکلات جاری در کشور تقویت وحدت ملی می‌باشد.

سر مقاله نویس گفته است اظهارات قوم گرایانه که اخیراً ایراد شده، مایه تأسف و نگرانی می‌باشد و به باور نویسنده تأثیر منفی بر روحیه مردم گذاشته است.

سرمقاله نویس توصیه می‌نماید که سران حکومت باید از حوصله مندی کار بگیرند و نگذارند که نقاق سبب افرایش مشکلات سیاسی، امنیتی و اجتماعی شود.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی هم در مطلبی که به همین موضوع اشاره نموده و از قول سرپرست والی بلخ نگاشته است که به جای دامن زدن به تعصبات قومی، باید بخاطر تأمین امنیت توجه صورت بگیرد.

دنیا

و روزنامه دنیا در یکی از مطالب چاپ شده اش نگاشته است که رهبران حکومت وحدت ملی به تعصبات قومی و مذهبی دامن می‌زنند.

در مطلب آمده است که این تعصبات به زیان و ضرر کشور می‌باشد و هیچ نوع منفعت به مردم و رهبران سیاسی کشور در پی نخواهد داشت.

ایمل سنجیده

XS
SM
MD
LG