لینک های دستیابی پذیر

نصیر احمد درانی: قرارداد ۲۳ پروژه با شرکت‌های خصوصی امضا شد


وزارت احیاء و انکشاف دهات افغانستان، قرارداد ۲۳ پروژه را به ارزش ۵۲۸ میلیون افغانی با شرکت‌های خصوصی امضأ کرد.

نصیر احمد درانی وزیر احیاء و انکشاف دهات طی نشست خبری روز شنبه، در مورد گفت، این پروژه‌ها در چارچوب برنامه میثاق شهروندی در ۱۴ ولایت کشور تطبیق می‌گردد.

به گفته آقای درانی، این پروژه‌ها در بخش‌های آب رسانی، سرک سازی و حفظ و مراقبت با کیفیت بلند عملی خواهد شد.

وی گفت:

"در همین دو سال اگر کس به خاطر داشته باشد و اگر کسی در ارتباط به پروژه‌های ما اختلاس و فساد کرده باشد و به ما راپور رسیده باشد اما عاملان به کیفر اعمالش نرسیده باشد حق دارد مردم که گله کنند من به تمامی مردم خود اطمینان می‌دهم آنچه در قرارداد است یک درصد هم عقب نشینی نمی‌کنم باید هم به وقت‌اش انجام شود و هم با کیفیت که با ما قرارداد کرده‌است."

این در حالیست که اکثر مردم از کیفیت و چگونگی کار پروژه‌های عام المنفعه شکایت نموده می‌گویند که در چند سال گذشته اکثر سرک‌ها به دلیل کیفیت پائین در زمان کم تخریب گردیده‌است.

برنامه میثاق شهروندی با اختصاص بودجه انکشافی یک میلیارد دالر در ماه گذشته توسط رئیس جمهور غنی افتتاح گردید.

مسئولین افغان امیدوارند که با عملی شدن این چنین پروژه‌ها، مردم در سطح مناطق و قریه‌های‌شان شاهد انکشافات زیادی باشند.

به اساس معلومات وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان، این وزارت ۷۳درصد بودجه انکشافی‌اش را به مصرف رسانیده و تا کنون ۱۱هزار پروژه را عملی کرده‌است.

برخی از مسئولان سکتور خصوصی که این پروژه‌های جدید وزارت احیا و انکشاف دهات را عملی می‌کنند می‌گویند که افزایش نا امنی و فرا رسیدن زمستان آنان را برای تطبیق پروژه نگران ساخته است.

عبدالصمد نیازی رئیس شرکت ساختمانی مشرق در مورد به رادیو آزادی گفت:

"در قسمت تطبیق پروژه برخی مشکلات وجود دارد، قرارداد آن در آغاز زمستان انجام شد و در این فصل در آنجا کار نمی‌شود بیشتر مشکلات در چنین پروژه‌های در بخش امنیت است چون زمانیکه ما مواد می‌بریم و یا پرسونل می‌فرستیم در مسیر کنر و نورستان مشکلات امنیتی وجود دارد و کسی نمی‌خواهد آنجا برود."

وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان می‌گوید، این پروژه در ولایت‌های مرکزی، جنوب شرق و برخی ولایات شمالی عملی می‌شود اما می‌گوید که در نظر دارد تا کار‌های انکشافی را در تمامی ولسوالی‌ها و قرجات افغانستان گسترش دهد.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG