لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۱۰

وزیری: منابع مالی، بشری و تجهیزاتی طالبان تضعیف شده‌است


پس از مقامات ماموریت حمایت قاطع، وزارت دفاع افغانستان نیز تایید می‌کند که طالبان در سال جاری در میدان جنگ تلفات زیادی دیده‌اند و همچنان این گروه بخش بزرگ از تجهیزات جنگی و منابع مالی و بشری‌اش را از دست داده است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان این مطلب را روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی اظهار داشت.

آقای وزیری تائید می‌کند که منابع طالبان ضعیف شده و به همین دلیل به گفته وزیری این گروه در سال آینده توانایی ندارد تا مانند امسال وارد جنگ شود.

دولت وزیری: منابع طالبان ضعیف شده است
دولت وزیری: منابع طالبان ضعیف شده است

وی گفت:

"طالبان در میدان جنگ تلفات زیاد داده‌اند و فعلاً در حالت خوب نیستند، این‌ها نمی‌توانند به شکل که در سال ۲۰۱۶ جنگ را پیش بردند در سال آینده جنگ را پیش ببرند، حالت ما نسبت به طالبان و تروریست‌ها چندین برابر خوب شده و آن‌ها روحیه و اقتصاد ‌شان ضعیف شده و سلاح و نیروی بشری‌شان را هم زیاد از دست داده‌اند."

این اظهارات وزارت دفاع پس از آن صورت می‌گیرد که چند روز پیش مامویت حمایت قاطع در افغانستان اعلام کرد که طالبان با مشکلات مالی روبرو اند و این گروه از هم پاشیده و افراد آن از رهبری واحد پیروی نمی‌کنند.

از سوی هم برخی اعضای مشرانو جرگۀ افغانستان می‌گویند، کشور‌های حامی افغانستان باید در کنار جنگ با تروریزم در داخل افغانستان برای خشکانیدن منابع مالی طالبان در بیرون از کشور نیز کار کند.

محمد فیصل سمیع یکی از سناتوران افغان می‌گوید، اگر منابع مالی طالبان خشکانیده شود این گروه به زودی از هم خواهد پاشید.

وی افزود:

"بهتر خواهد بود در پهلوی جنگِ که در افغانستان جریان دارد به مسایل خشکانیدن منابع مالی و بشری طالبان در بیرون هم توجه شود، قسمی که دیده می‌شود در چهارده - پانزده سال گذشته هیچ توجه صورت نگرفته است."

همزمان با این اظهارات، برخی آگاهان نظامی به این باور اند که کاهش منابع مالی طالبان این گروه را بیشتر به انزوا خواهد کشاند.

عتیق الله امرخیل کارشناس مسایل نظامی پیش بینی می‌کند که اگر این وضعیت برای طالبان دوام کند، احتمالاً تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی این گروه از بین می‌رود.

عتیق الله امرخیل کارشناس مسایل نظامی
عتیق الله امرخیل کارشناس مسایل نظامی

وی گفت:

"در پیش گویی بعضی مشکلات است، حقیقت اگر این باشد که این منابع مالی در حال خشکیدن است یا نه اما فعلاً که است، تا ختم ۲۰۱۸ فکر می‌کنم که دیگر طالب نباشد."

آقای امرخیل همچنان می‌گوید، پروژۀ بنام طالب در حال ختم شدن است و منابع که از آن طالبان تمویل می‌شدند احتمالاً از این پس گروه‌های تروریستی نو ظهور مثل داعش را حمایت کنند.

به باور جنرال امرخیل خشکاندن منابع مالی یکی از راه‌های موثر برای به زانو در آوردن گروه‌های مسلح مخالف دولت است و در این زمینه به گفته وی باید از هیچ تلاشی دریغ نشود.

نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG