لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۲۰

بحث روزنامه‌های چاپ کابل در مورد تهدید داعش در افغانستان


روزنامه‎های چاپ امروز کابل مطالب و موضوعات امروز را در ارتباط به نگرانی‎ها از حضور داعش در افغانستان اختصاص داده‎اند.

سرنوشت

روزنامه غیر دولتی سرنوشت در شماره امروز خود به نقل از کارشناسان افغان نوشته‎است که، برخی از کشورها جبهه جدید را به وسیله داعش بر علیه مسکو باز می‎کنند.

در ادامه مطلب آمده‎است که کارشناسان می‎گویند، پس از سرکوب داعش در سوریه و عراق حالا برای حضور این گروه در افغانستان زمینه سازی شده و تلاش می‎شود از راه کشورهای آسیایی میانه به مرز روسیه راه پیدا نماید.

در مطلب به نقل از لطیف نظری یک استاد پوهنتون نوشته شده است که داعش یک پروژه استخبارات خارجی است که به گفتهوی هرگاه افغانستان اعتماد کشورهای منطقه را جلب نکند ممکن این گروه در این جا نفوذ نماید.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد درمطلب خود به این مسئله در افغانستان اشاره کرده و نگرانی مشرانو جرگه را بیان کرده‎است.

روزنامه هیواد در مطلب خود نوشته‎است که هرچند هیئت اداری مشرانو جرگه از اقدامات جدی نیروهای امنیتی در برابر داعش سخن می‎زند، اما پیشرفت‎های روبه افزایش این گروه برخی اعضای این جرگه را نگران ساخته‎است.

در مطلب آمده‎است که نیروهای افغان و بین المللی باید برای جلوگیری از فعالیت‎های این گروه از هر وسیله ممکن استفاده نمایند.

سرخط

روزنامه غیردولتی سرخط در این مورد در مطلب خود نوشته است که حکومت افغانستان در مورد داعش به عکس العمل‎های مردم نگاه می‎کند اگر مردم اعتراض کردند عملیات را آغاز می‎کند و وقتی مردم خاموش شدند حکومت داعش را از نظر می‎اندازد.

به باور نویسنده، داعش در ننگرهار قدرت خود را نمایش می‎دهد اما جای اصلی اش بدخشان است و سرکوب این گروه در آن جا کار مشکل است.

به نوشته نویسنده مطلب، حکومت افغانستان باید در مورد بدخشان و تخار تحقیق دقیق نموده و این موج وحشت ناک را دفع نماید.

به باور نویسنده اگر در این مورد سر از حالا اقدام نشود ترس آن می‎رود که جنگبدخشانبه یک جنگ خطرناک در افغانستان مبدل گردد.

XS
SM
MD
LG