لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۰۲

نیویارک تایمز: نماینده طالبان از این گروه خواست به صلح فکر کند


با اشاره به مذاکرات اخیر بین حکومت افغانستان و طالبان، روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیر خود تحت عنوان: "نماینده طالبان سکوت اش را شکست و از این گروه خواست با تجدید تشکیلات به صلح فکر کند" مطلبی می‎نویسد.

در حالیکه تلاش‎ها بخاطر آغاز دوباره گفتگوها صورت گرفته‎است، بحث‎های داخلی طالبان در مورد مذاکرات صلح با حکومت افغانستان، اینک علنی مطرح می‎شود.

نیویارک تایمز می‎نویسد، سید طیب آغا که تا این اواخر مذاکره کننده ارشد و مسئول کمیسیون سیاسی طالبان بود، بعد از پانزده سال سکوتش را شکست.

وی در تابستان سال جاری در مورد مذاکرات صلح یک نامه را به رهبر این گروه ارسال کرد و در روزهای اخیر با روزنامه نیویارک تایمز در مورد تلاش‎های مصالحه گفتگو کرده‎است.

به نوشته روزنامه، سید طیب آغا مسئول کمیسیون سیاسی و شخص مورد اعتماد رهبر و بنیان گذار طالبان بود. بخش اعظم نامه چهار صفحه یی سید طیب آغا که حاوی هشت پیشنهاد است، روی گام‎های اصلاحی در این گروه شورشی است که خود را بدیده مستقل می‎بیند، اما تا حد زیاد بالای سازمان استخباراتی پاکستان اتکا دارد. گام‎های که بتواند این گروه را به یک حرکت نسبتاً مستقل سیاسی در بیاورد که در چوکات مصالحه با حکومت افغانستان بگنجد.

لاس آنجلس تایمز

روزنامه لاس آنجلس تایمز تحت عنوان " افغانستان در تلاش پاکسازی ملیشه‎های رسمی و غیر رسمی خود است" با اشاره به وضیعت در ولایت تخار در مورد یک گروه حدود هشتاد نفری افراد مسلح گزارشی را نشر کرده‎است که در خط مقدم جبهه جنگ در برابر طالبان قرار دارند.

روزنامه می‎نویسد، نصف این افراد متعلق به پولیس محلی‎اند، ملیشه‎های که امریکا از آن‎ها حمایت و وزارت داخله افغانستان آن‎ها را مدیریت می‎کند. سایر آن‎ها متعلق به زورمندان محلی اند و برای تعدادی آن‎ها هم از عایدات مواد مخدر پول پرداخته می‎شود.
به نوشته روزنامه لاس آنجلس تایمز، بعد از یک جنگ سه ساعته با طالبان در منطقه کوکه بلوق که در نتیجه آن تعدادی از شورشیان به شمول قاری عمر یک قوماندان ارشد طالبان کشته شد، اعضای این گروه هر یک به راه‎های خودشان رفتند.

روزنامه لاس آنجلس تایمز می‎نویسد، اما بار دیگر احتمال دارد که افراد این گروه، یعنی پولیس محلی و افراد مسلح اجیر به ساده‎گی بالای هم تیراندازی کنند.

به نوشته لاس آنجلس تایمز، در حالیکه افغانستان تلاش می‎کند سکتور امنیتی اش را اصلاح کند، در ایجاد نظم در صفوف ملیشه‎ها، در بین افراد مسلح غیر منظم، محافظان شخصی افراد و سایر گروه‎ها با دشواری مواجه است که اکثراً در جنگ با طالبان و جنگ در بین خودشان هستند.

XS
SM
MD
LG