لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۴۰

قاضی امریکایی: سرنوشت پول ضبط شدۀ گلناره کریموا باید روشن شود


یک قاضی امریکایی به مقامات فدرالی این کشور یکبار دیگر مهلت داد تا در بارۀ صدها میلیون دالری که به دختر رئیس جمهور سابق ازبکستان ارتباط داده می‌شود با حکومت این کشور به توافق برسند.

قاضی اندرو کارتر روز چهارشنبه دستور داد که جانبین سرنوشت این پول را که در حال حاضر در یک بانک سویس است تا ماه جنوری سال ۲۰۱۷ روشن سازند.

این دستور به این معناست که گفتگو در این باره که مقامات مسئول آنرا در اظهارات به رادیو آزادی خیلی دشوار خوانده بودند باز هم با مشکلات روبرو است.

برایان کمپبیل یک قانوندان امریکایی که از جانب سازمان‌های جامعۀ مدنی ازبکستان سعی دارد مذاکرات را زیر تأثیر قرار دهد به رادیو آزادی گفت:

"در تقریباً نه ماه گذشته آنها در بارۀ چه گفتگو کرده‌اند؟ اگر گفتگوهای آنها بخوبی پیش می‌رفت به کدام نتیجۀ می‌رسیدند."

وزارت عدلیۀ امریکا اوایل سال جاری حکم ضبط و مصادرۀ بیش از ۶۰۰ میلیون دالر را که به یک پلان چند سالۀ رشوه ستانی تعلق دارد و گلناره کریموا دختر رئیس جمهور سابق ازبکستان در آن سهیم دانسته می‌شود، صادر کرد.

مقامات امریکایی اشاره کرده‌اند که آنها می‌خواهند این پول را به ازبکستان برگردانند، ولی نگرانی‌های عمیق وجود دارد که چه کسی این پول را تسلیم خواهد شد و چگونه مصرف و نظارت خواهد گردید.

در این میان مقامات ازبکستان آزرده اند که چرا واشنگتن چگونگی مصرف پولی را که آنها حق خود می‌دانند، تعیین می‌کند.

انتقال قدرت در ازبکستان که بعد از مرگ اسلام کریموف جریان دارد یکی از مسایل دیگر است که این قضیه را پیچیده تر می‌سازد.

اسلام کریموف رئیس جمهور سابق ازبکستان که چندین دهه با پنجۀ آهنین حکومت کرد، مرگ وی دو ماه قبل اعلان شد.

شوکت میرزاییف سرپرست ریاست جمهوری ازبکستان
شوکت میرزاییف سرپرست ریاست جمهوری ازبکستان

چند هفته بعد از اعلان مرگ وی، شوکت میرزاییف سرپرست ریاست جمهوری ازبکستان برای مستحکم ساختن ارکان قدرت خود دست به کار شد.

او که نزدیکان خود را در مناصب مهم دولتی گماشته است توقع می‌رود که در انتخابات ماه آینده رسماً به حیث رئیس جمهور انتخاب شود.

در این میان محل بودوباش گلناره کریموا همچنان یک راز است.

او در اوج قدرت خود بخاطر زندگی پرجاه و جلال چون طراحی لباس و جواهرات، سازماندهی نمایشگاه لباس ومودل زنانه و داشتن چندین ایستگاه تلویزیون و کلب شبانه نام خوب نداشت. زمانی هم گمان می‌رفت که شاید او جاگزین پدرش شود.

ولی به هر حال دو سال قبل او در تاشکند تحت بازداشت خانگی قرار گرفت و در این همه مدت چیزی از وی شنیده نشده‌است.

گلناره کریموا در مراسم جنازۀ پدرخود هم دیده نشد.

XS
SM
MD
LG