لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۳۴

پاکستان ۸ دیپلومات هندی را به فعالیت‌های جاسوسی متهم کرد


نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجه پاکستان

پاکستان هشت دیپلومات هندی را به جاسوسی و فعالیت‌های تروریستی متهم ساخته است. این در حالیست که تنش در روابط بین اسلام آباد و دهلی جدید افزایش یافته است.

وزارت خارجه پاکستان روز پنجشنبه نام این دیپلومات‌های متهم را اعلان کرده گفت، از این جمله شش نفر آنها عضو شعبه تحقیق و نظارت ادارۀ استخبارات هند می‌باشند و دو نفر دیگر آنها در ادارات استخباراتی کار می‌کنند.

نفیس زکریا در یک نشست خبری گفت:

"در تلاش‌های اعضای اداره جاسوسی (راو) و بیروی جاسوسی ( آی بی‌) سفارت هند، فعالیت‌های جاسوسی و تلاش‌های تخریبی در پاکستان و همچنان در ایالت‌های بلوچستان و سند بخصوص شهر کراچی، حمایت از فعالیت‌های تروریتسی شامل اند."

این دیپلومات‌ها همچنان متهم شده‌اند که تلاش دارند با طالبان پاکستانی تماس بگیرند و در خراب ساختن روابط بین اسلام آباد و کابل نیز نقش دارند.

هند در عکس‌العمل به اقدام پاکستان، اتهامات از سوی این کشور بر کارمندان هندی در کمشنری عالی هند در اسلام آباد را بی‌اساس و بی‌اهمیت خوانده‌است.

وزارت خارجه پاکستان از کمار راجیش یک قونسل تجارتی هند به حیث آمر ادارۀ جاسوسی هند (راو ) در اسلام آباد یاد کرده‌است.

تا حال روشن نیست که حکومت اسلام آباد دستور اخراج این دیپلومات‌ها را صادر خواهد کرد و یا هند آنها را به وطن دعوت می‌کند.

هفته گذشته هردو کشور هر کدام یک دیپلومات از کشورهای ‌شان را اخراج کردند و آنها را به جاسوسی متهم نمودند.

پاکستان همچنان گفته است شش دیپلومات خود را که هند آنها را به جاسوسی متهم کرده بود از هیئت دیپلوماتیک در هند، خارج کرده‌است.

در این حال، رستم شاه مهمند کارشناس امور روابط خارجی در اسلام آباد می‌گوید، در حال حاضر لازم است تا برای بهبود روابط دو کشور یک میانجی سومی دست به کار شود.

XS
SM
MD
LG