لینک های دستیابی پذیر

دنیا: حملات هوایی نمی‌تواند زنده‌گی مردم را مصون کند


بیشتر مطالب و تبصره های روزنامه های چاپ امروز کابل به تلفات افراد ملکی و عکس العمل ها اختصاص یافته است.

ویسا

در صفحه نخست روزنامه ویسا به حروف بزرگ نوشته شده که امریکایی‌ها یکبار دیگر جنایت بزرگ را در ولایت کندز انجام دادند.

در این مطلب به قول از افراد ملکی آمده است که بمباری اخیر در کندز توسط بی ۵۲ صورت گرفته و بحران بشری را به میان آورده‌است.

نویسنده در این مطلب گفته است که در این رویداد بشمول زنان و اطفال ۵۵ تن از افراد ملکی کشته و زخمی شده‌اند.

نویسنده به قول از حامد کرزی رئیس جمهور پیشین نوشته است که این جنایت نیروهای امریکایی را تقبیح کرده می‌گوید، برای جلوگیری آن باید بمباری های نیروهای خارجی در این کشور متوقف شود.

سرنوشت

روزنامه سرنوشت نیز در یک مطلب تحلیلی گفته است که سکوت حکومت در مقابل جنایت‌ها نیروهای بین المللی واکنش‌های مردم را به همراه خواهد داشت.

در این مطلب به قول از تحلیلگران آمده است که حکومت به دلیل اینکه منبع مشروعیت آن خارجی‌ها است نمی‌تواند صدایش را در برابر جنایات آنان بلند کند.

این روزنامه در یک مطلب دیگر به نقل از حامد کرزی رئیس جمهور قبلی گفته است که حملات بالای قریه ها باید هر چه زودتر متوقف شود.

سرنوشت سرمقاله خود را نیز به همین مطلب اختصاص داده و نوشته است که وحشت امریکایی و حاکمیت ذلیل.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد نیز در صفحه نخست اش نوشته است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان برای بررسی رویداد کندز یک هیئت را مؤظف کرده‌است.

در مطلب آمده است که رئیس جمهور غنی بر تلفات افراد ملکی ابراز تأسف کرده و به مقامات حکم کرده تا در جریان عملیات‌ها به افراد ملکی توجه بیشتر داشته باشند.

روزنامه هیواد در یک مطلب جداگانه به قول سازمان عفو بین الملل نوشته است که باید با قربانیان کندز عدالت شود.

دنیا

و روزنامه دنیا در مقاله اش نوشته است که بمباری بالای افراد ملکی از سوی امریکایی ها ادامه دارد.

سرمقاله نویس نوشته است که در بمباری نیروهای بین المللی کشته شدن حدود سی تن تأثر عمیق است و به باور نویسنده این رویداد نه اولین است و نه هم اخیر خواهد بود.

به گفته سرمقاله نویس حملات هوایی نمی‌تواند زنده‌گی مردم را مصون کند، حکومت افغانستان بخصوص رئیس جمهور باید این را درک کند و به نیروهای بین المللی اجازه بمباری را ندهد.

تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG