لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۴

مسدود شدن جاده‌ها در کابل برای مردم مشکلات را ببار آورده‌است


هیئت اداری مشرانو جرگه افغانستان برای مردم کابل اطمینان می‌دهد که به زودی بخاطر حل مشکلات مردم بخاطر مسدود بودن جاده‌ها توسط دیوار‌های سمنتی در جلسه عمومی این جرگه بحث خواهد شد.

نجیبه حسینی نایب منشی مشرانو جرگه روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، ایجاد موانع توسط دیوار‌های سمنتی و سیم خاردار برای مردم این شهر مشکلات زیادی را ببار آورده‌است.

شماری از اعضای مشرانو جرگه
شماری از اعضای مشرانو جرگه

خانم حسینی همچنان گفت، وزارت داخله چندین مرتبه گفته که این مشکلات را حل می‌نماید اما تاکنون در این عرصه موفق نگردیده‌است.

وی افزود:

" مشکل اساسی دیوار‌های سمنتی است که از سوی سفارتخانه‌ها و مقامات این دیوار‌ها را در برخی ساحات گذاشته اند، مشکلات را به شهریان کابل ببار آورده، وزارت داخله چندین بار در این عرصه اقدام کرده اما موفق نگردیده است ما برای مردم وعده می‌دهیم که این مسئله را در جلسه عمومی مطرح می‌سازیم تا یک راه حل اساسی برای آن پیدا شود."

از سوی هم باشنده‌های کابل نیز از مسدود بودن برخی از جاده‌های این شهر توسط دیوارهای سمنتی و سیم خاردار شکایت کرده از حکومت می‌خواهند تا بخاطر حل این مشکل اقدام جدی نماید.

آنها می‌گویند، به دلیل مسدود بودن جاده‌ها آنها ساعت‌ها بخاطر رفتن به وظایف‌ شان و یا کارهای دیگر منتظر می‌مانند.

دو تن از باشنده‌های شهر کابل در صحبت با رادیو آزادی گفتند که مسدود بودن جاده‌ها مشکلات را برای مریضان و مریضداران نیز ایجاد کرده‌است.

رحیم و امان همچنان گفتند، در برخی از جاده‌های کابل حتی با گذاشتن وسایط نظامی نیز راه را متوقف کرده و مانع عبور و مرور وسایط و حتی عابرین نیز می‌شوند:

" شهر کابل از لحاظ ترافیکی مشکلات زیادی دارد حتی کسیکه مریض باشد به وقت معین به شفاخانه رسیده نمی‌تواند کسیکه وظیفه دارد به وقت معین به وظایف خویش رسیده نمی‌تواند."

"مشکلات به خاطر زیاد شده که بیشتر ساحات کابل توسط سیم خاردار و دیوار‌های سمنتی مسدود شده باید حکومت در این عرصه اقدام نماید."

شهرنو، شیرپور، وزیر اکبرخان، شش درک، مسير وزارت‌های داخله و خارجه، کارته سه، کارته چهار، کارته پروان، و دارالامان از ساحاتى اند که به گفته باشنده‌های کابل از سوی مقام‌های ملکى و نظامى حکومتی، سفارتخانه‌ها و موسسات خارجى و قوماندانى ناتو به روی ترافیک و عابرین مسدود می‌باشد.

مردم عام می‌گویند، در اکثر این جاده‌ها به وسایط و حتى در بعضی ساحات دیگر برای عابرین اجازه ورود داده نمی‌شود که این مشکل سبب ازدحام ترافیک نیز در شهر کابل می‌گردد.

در همین حال مقامات وزارت داخله می‌گویند، این وزارت در هماهنگی با دیگر ارگان‌های مربوطه برنامه‌ای را رویدست گرفته و ساحاتِ را شناسایی کرده‌است تا موانع را از آن ساحات بردارد.

نجیب دانش معاون سخنگوی این وزارت روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، به استثنای ساحات دیپلوماتیک این برنامه در تمام ساحات این شهر عملی می‌گردد.

نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان
نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان

وی افزود:

" وزارت داخله یک برنامه رویدست دارد که با تطبیق آن ساحاتی که مزدحم است و رفت و آمد هم بیشتر است این موانع‌ و سنگ‌ها را برداریم به استثنای ساحات دیپلوماتیک، روی پلان پاکسازی کار کردیم تطبیق کنیم بیشترین ساحات پاکسازی می‌گردد."

به گفته باشند‌ه های کابل، مسدود شدن سرک‌ها به اقتصاد مردم نیز ضربه وارد کرده بسیاری از دکانداران که در این ساحات دکانداری می‌کنند از صبح تا شب بیکار نشسته و حتی کرایه دکان های شانرا هم پیدا کرده نمی‌توانند.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG