لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۵۴

آیا قبل از وقوع طوفان در سمت شمال اطلاعیه‌ای صادر شده بود؟


تصویر از جریان طوفان شدید در ولایت بلخ

در حالیکه هیچ اقدامی برای جلوگیری از تلفات و خسارات ناشی از طوفان شدید در سمت شمال افغانستان اتخاذ نگردیده بود، اما اداره مبارزه با حوادث طبیعی می‌گوید، آنان اطلاعیه را از قبل صادر کرده بودند.

قاسم حیدری معاون این اداره روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، هر چند آنان از حجم، دوام و تخریبات ناشی از این طوفان اطلاع قبلی در دست نداشتند اما از وقوع آن ادارات ذیربط و مقامات محلی را در جریان گذاشته بودند.

وی افزود:

"ادارۀ ملی مبارزه با حوادث مسئولیت هماهنگی بین سکتورها را دارد، از آمدن طوفان چون قبلاً در پاکستان و هند جان سی نفر را گرفته بود ما آگاه بودیم، نظر به راپور اداره هایدرا میترالوژی افغانستان که به ما فرستاده شده بود با همه شریک ساخته شد، حتی با تلویزیون ملی افغانستان و رسانه ها در ولایات و رسانیدن گزارش مسئولیت وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌باشد."

در این حال با وزارت اطلاعات و فرهنگ در تماس شدیم، اما آنان از مواصلت چنین اطلاعیه و یا مکتوب ابراز بی‌خبری کردند.

اکثر ولایت‌های سمت شمال افغانستان به روز پنجشنبه شاهد یک طوفان بی‌سابقه بودند که در اثر شدت آن جریان برق قطع شده، روند ترافیک نیز مختل و مردم دکان‎های ‌شان را مسدود کردند.

گزارش‎ها می‌رساند که در مسیر راه تاشقرغان و شبرغان رویدادهای ترافیکی نیز رخ داده‎است اما تا حال در مورد تلفات و خسارات ناشی از این طوفان معلومات دقیق داده نشده‎است.

در عین حال از برخی مقامات محلی ولایت‌های شمالی پرسیدیم که آیا آنان از وقوع چنین رویداد اطلاع قبلی در دست داشتند یا خیر؟

منیر فرهاد سخنگوی والی بلخ در پاسخ به این سوال گفت، در مورد طوفان روز پنجشنبه هیچ نوع اطلاع کتبی و یا هم شفاعی از قبل به آنان داده نشده‌است.

منیر فرهاد سخنگوی والی بلخ
منیر فرهاد سخنگوی والی بلخ

وی گفت:

"ما اطلاعات را از طریق صفحات هواشناسی انترنت به دست آورده بودیم، اما کدام نامه رسمی مبنی بر طوفان نداشتیم، خوشبختانه که این طوفان در ولایت بلخ کدام حادثه به میان نیآورده است."

اداره مبارزه با حوادث طبیعی اکثر کشورهای جهان قبل از وقوع هر نوع رویداد طبیعی، حتی که جزئی هم باشد به مردم اطلاع رسانی دقیق کرده و در صورت تهدید، مردم را به ترک منطقه همکاری می‌کند.

اما به گفته عزت الله بری یکی از آگاهان امور اجتماعی، اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان تنها پس از وقوع رویدادها برای امداد رسانی، آنهم کمک‌های ناچیز خود را به محل رویداد می‌رساند که به گفته وی قابل قبول مردم نیست.

گزارش از تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG