لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۲:۱۱

وزیری: اگر با شورشیان کمک خارجی نباشد توان یک هفته جنگ را هم ندارند


وزارت دفاع افغانستان می‎گوید که اگر مخالفین مسلح افغان از کمک تروریستان خارجی برخوردار نباشند توانایی یک هفته جنگ را هم با نیروهای امنیتی ندارند.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت نیروهای امنیتی افغان از امکانات و مهارت‎های خوبی برخوردار بوده و می‎توانند در مقابل هر نوع تهدید مخالفان مسلح پاسخگو باشند.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که نیروهای امنیتی افغان در مقایسه با گذشته از امکانات خوبی برخوردار اند و می‎توانند حملات مخالفان مسلح را مهار سازند.

وزیری: اگر با تروریستان افغانستان کمک خارجی‎ها نباشد این‎ها توان جنگ یک هفته را هم ندارند.
وزیری: اگر با تروریستان افغانستان کمک خارجی‎ها نباشد این‎ها توان جنگ یک هفته را هم ندارند.

او افزود:

"این تعدادی را که گفته‎اند ثابت نیست در فصل بهار و تابستان که فصل جنگ می‎باشد این تعداد زیاد و در زمستان تعداد شان کم می‎شود بناً ما همیشه گفته‎ایم که اگر با تروریستان افغانستان کمک خارجی‎ها نباشد این‎ها توان جنگ یک هفته را هم ندارند و قوای مسلح افغانستان همیشه پلان‎های بسیار منظم دارند عملیات پلان شده دارند قطعات کوماندوی ما قطعات خاص ما، عملیات شبانه ما قوای هوایی ما دوامدار در هر جای که دشمن باشد در آنجا عملیات خود را اجرا می‎کنیم."

آقای وزیری با آنکه در مورد تعداد دقیق شورشیان خارجی در افغانستان چیزی نگفت اما افزود که جنگجویان افغان از سوی تروریستان اویغوری، چچینی، تاجکستانی، عرب و پنجابی کمک می‎شوند.

این اظهارات پس از آن صورت می‎گیرد که کارشناسان سازمان ملل‌متحد گفته‎اند، حدود چهل و پنج هزار جنگجوی مسلح در افغانستان فعالیت دارند که بیست تا بیست و پنج درصد آن‎ها جنگجویان خارجی‎اند.

در این گزارش به نقل از چند مقام ارشد که نامشان ذکر نگردیده گفته شده‎است که:

" این عناصر بد همدیگر را حمایت کرده و نه تنها افغانستان بلکه جامعه جهانی را نیز با چالش مهم تروریستی روبرو کرده‌اند."

صالح: برخی مشکلات در میان نیروهای امنیتی وجود دارد.
صالح: برخی مشکلات در میان نیروهای امنیتی وجود دارد.

اما سؤال اینجاست که آیا نیروهای امنیتی افغانستان توانایی مقابله با این تعداد جنگجو را دارند یا نه؟

صالح محمد صالح عضو کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه به این پرسش چنین پاسخ داد:

"اینجا برخی مشکلات در میان نیروهای امنیتی وجود دارد آن‎ها هماهنگی ندارند امکانات که در جنگ‎های چریکی لازم است روی دست ندارند برنامه ندارند اگر این‎ها جنگ جاری را تعریف کرده دست بکار شوند من مطمئنم که نیروهای امنیتی توانمندی جلوگیری جنگجویان را دارند."

آقای صالح گفت، برای مهار ساختن جنگ و جلوگیری از تهدیدات مخالفین مسلح، نیاز است تا نهادهای کشفی و استخباراتی افغانستان تقویت گردیده و هماهنگی میان نهادهای امنیتی افزایش یابد.

از سوی هم برخی از کارشناسان نظامی افغان می‎گویند که با در نظرداشت عدم کنترول سرحدات افغانستان مشخص نمودن تعداد مخالفین مسلح در این کشور کار دشوار است.

اجمل سایس یکی از این کارشناسان می‎گوید که برخی کشورها با ارائه چنین گزارشات می‎خواهند اهداف‌شان را در افغانستان دنبال کنند.

سایس: حکومت مکلف است تا نهادهای امنیتی را کاملاً غیر سیاسی ساخته و به مسلکی شدن آنان توجه نماید.
سایس: حکومت مکلف است تا نهادهای امنیتی را کاملاً غیر سیاسی ساخته و به مسلکی شدن آنان توجه نماید.

او افزود:

"اگر این آمار ارائه شده را قبول کنیم ممکن یک نوع تهدیدی باشد که شرایط و حالات که یک تعداد از کشورها می‎خواهند که برخی از اهداف خود را در اینجا عملی بکنند و بعداً به بهانه سرکوب این‎ها وارد صحنه افغانستان شوند تا به اهداف‌شان در این‌جا و یا اهداف را که در منطقه دارند به او برسند."

آقای سایس افزود که برای جلوگیری از تهدیدات مخالفان مسلح و افزایش حضور تروریستان خارجی در افغانستان، حکومت مکلف است تا نهادهای امنیتی را کاملاً غیر سیاسی ساخته و به مسلکی شدن آنان توجه نماید.

وی همچنان گفت که جنگ در افغانستان بعد منطقه‌یی و جهانی داشته و نیاز است تا کشورهای منطقه و جهان بگونه لازم با سکتور امنیتی افغانستان در امر مبارزه با تروریزم همکاری داشته باشند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG