لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۵۵

کالج انتخاباتی در انتخابات ایالات متحده امریکا چه نقش دارد؟


امریکایی‌ها هشتم نوامبر به مراکز رایدهی می‌روند تا برای انتخاب رئیس جمهور ایالات متحده رای بدهند، ولی آنها بطور مستقیم نامزد دلخواه شان را برای ریاست جمهوری این کشور تعیین نمی‌کنند و همچنان احتمال صد در صد رفتن نامزد دلخواه شان به قصر سفید نیز متصور نیست.

در حقیقت بین رای مستقیم آنها و انتخاب رئیس جمهور امریکا یک میانجی عمل می‌کند. این میانجی به نام هیئت یا کالج انتخاباتی یاد می‌شود.

هیئت انتخاباتی در سال ۱۷۸۷ میلادی به حیث یک سازش با آرای عمومی ایجاد شد و به کانگرس ایالات متحدۀ امریکا اجازه آن را داد تا رئیس جمهور کشور را انتخاب کند.

یکی از دلایل ایجاد هیئت انتخاباتی این بود تا از چیره شدن ایالت‌های پُر نفوس بر ایالات کوچک و دارای نفوس کمتر جلوگیری شود.

در امریکا هر ایالت به اندازۀ تعداد اعضای نمایندگان آن ایالت در کانگرس، هیئت یا کالج انتخاباتی دارد.

طور مثال، ایالت کالیفورنیا دو سناتور و ۵۳ عضو در مجلس نمایندگان امریکا دارد، به این ترتیب دارای ۵۵ هیئت یا کالج انتخاباتی می‌شود.

ایالات ورمونت (Vermont) و رهود آیلند (Rhode Island) که دارای نفوس کمتر اند، صرف سه هیئت انتخاباتی دارند.

واشنگتن دی. سی نیز دارای سه هیئت انتخاباتی است.

به این ترتیب تعداد مجموعی هیئت های انتخاباتی در ایالات متحدۀ امریکا به ۵۳۸ هیئت انتخاباتی می‌رسد.

در همۀ ایالت های امریکا به غیر از ایالات مین (Maine) و نبراسکا (Nebraska) هیئت‌های انتخاباتی به نامزدانی رای می‌دهند که در آرای عمومی برنده شده‌اند.

در حال حاضر برای رئیس جمهور شدن در امریکا، رقم جادویی آرای هیئت های انتخاباتی ۲۷۰ است که با کسب آن یک نامزد در انتخابات ریاست جمهوری برنده می‌شود.

سیستم هیئت انتخاباتی به این معنی است که نامزد برنده در آرای عمومی همیشه برندۀ انتخابات ریاست جمهوری نیست. طورمثال، جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی در آرای عمومی ۵۴۳.895 رای از رقیبش ال گور کمتر رای گرفت، اما اکثریت را در آرای هیئت‌های انتخاباتی بدست آورد و رئیس جمهور امریکا شد.

اگر نامزدان در انتخابات مساوی شوند و یا هم هیچ نامزد نتواند اکثریت را در هیئت‌های انتخاباتی بدست آورد، در آن صورت کانگرس امریکا رئیس جمهور را تعیین خواهد کرد.

طوریکه در سال ۱۸۰۰ میلادی کانگرس ایالات متحده توماس جفرسن (Thomas Jefferson) را در برابر آرون بور(Aaron Burr) به حیث رئیس جمهور امریکا انتخاب کرد.

XS
SM
MD
LG