لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۷

شورای "لوی کندهار": جناح‎های درگیر جنگ به صلح رو بیاورند


شورای لوی کندهار در نشست زیر نام "برای وحدت ملی" در کابل از جناح‎های درگیر جنگ در افغانستان خواست تا به جنگ خاتمه داده و به صلح رو بیاورند.

اعضای این شورا روز دوشنبه در کابل همچنان تاکید کردند که جنگ در افغانستان از سوی حلقات معلوم الحال راه اندازی شده و قربانی بیشتر آن افغان‌ها می‌باشند.

شورای لوی کندهار از وضعیت امنیتی و کشتار افراد بیگناه در کشور ابراز نگرانی کرده و از جناح‎های درگیر جنگ در کشور تقاضا دارد تا مشکلات شان را از راه گفتگو حل کنند.

اعضای این شورا از کشته شدن افغان ها در جنگ ابراز نگرانی کردند.

نظر محمد مطمین یکی از اعضای این شورا گفت جنگ به نفع هیچ افغان نیست و باید بجای جنگ روی تامین صلح در کشور فکر شود.

مطمئن: من به حکومت، مخالفین و جناح‎های ذیدخل صدا می‎کنیم که برای صلح تلاش کنید.
مطمئن: من به حکومت، مخالفین و جناح‎های ذیدخل صدا می‎کنیم که برای صلح تلاش کنید.

او افزود:

"من به حکومت، مخالفین و جناح‎های ذیدخل صدا می‎کنیم که برای صلح تلاش کنید ادامه جنگ به نفع من، کشور و افغان‎ها نیست، این نفع خارجی‎ها است و آن‎ها می‎خواهند آن را ادامه بدهند."

اعضای این شورا همچنان از رهبران حکومت خواستند در کنار پیشبرد پروسه صلح اختلافات شان را نیز کنار بگذارند زیرا به گفته آنان یکی از عوامل نا امنی‌ها در کشور ادامه همین اختلافات می‎باشد.

محمد ایوب رفیقی یکی دیگر از اعضای هیئت اجرایی این شورا از کشتار افراد ملکی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواهان پایان دادن به این کشتارها گردید.

رفیقی: ما نمی‎خواهیم که مردم کشته شوند، شما حادثه خونین کندز و هلمند را ببینید!
رفیقی: ما نمی‎خواهیم که مردم کشته شوند، شما حادثه خونین کندز و هلمند را ببینید!

او افزود:

"ما بر این تاکید نمی‎کنیم که ما سرک می‎خواهیم معارف می‎خواهیم، ما نمی‎خواهیم که مردم کشته شوند، شما حادثه خونین کندز و هلمند را ببینید به مسایل ارزگان و کندهار توجه کنید هر روز به ده‎ها تن کشته می‎شوند آخر یک روز نه یک روز باید به این مسئله نقطه پایان گذاشته شود."

شورای لوی کندهار در خصوص وضعیت جاری کشور قطعنامه را نیز صادر کرده و خواست‎های شان را مطرح کردند.

پایان دادن به اختلافات سیاسی میان رهبران حکومت، آتش بس میان جناح‎های درگیر و حل مشکلات از راه مذاکره، پیشبرد پروسه صلح به شکل همه جانبه، پیشبرد عملکرد خارجی‎ها در افغانستان به مشوره حکومت، و سهم دادن به کدرهای مسلکی لوی کندهار در حکومت از خواست‎های این شورا بود.

این خواست‎ها در حالی مطرح می‎گردد که اخیراً گزارش‎های از کشته شدن افراد ملکی در ولایت‎های غور و کندز به نشر رسیده و این مسئله نگرانی بیشتر نهادها در افغانستان را در پی داشت.

در این حال ریاست اجرائیه حکومت افغانستان نیز روی فراخوان گروه‎های مخالف که خواستار صلح اند تاکید کرده و می‎گوید این تلاش‎ها از سوی شورای عالی صلح ادامه دارد.

میثم: یک نهاد به نمایندگی از حکومت در تلاش است تا با گروه‎های مخالف مسلح داخلی مذاکره کند.
میثم: یک نهاد به نمایندگی از حکومت در تلاش است تا با گروه‎های مخالف مسلح داخلی مذاکره کند.

سید امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"یک نهاد به نمایندگی از حکومت افغانستان همه روزه در تلاش هستند که با گروه‎های مخالف مسلح حکومت البته گروه‎های داخلی مذاکره و گفتگو کنند و آن‎ها را به پروسه صلح و ثبات دعوت کنند این باور بسیار جدی است که از راه جنگ و خشونت نه حکومت می‎تواند به هدف خود برسد و نه گروه‎های مسلح. "

وی می‎گوید آنانی که خواهان صلح با حکومت افغانستان نیستند و به اشاره خارجی‎ها به جنگ ادامه می‎دهند، حکومت افغانستان تا سرکوب کردن شان به جنگ علیه آنان ادامه خواهد داد.

در عین حال آقای میثم می‎گوید حکومت افغانستان در نشست‎های بین‌المللی نیز از کشورهای حامی تروریستان در منطقه شکایت کرده و خواهان اجماع منطقه‌ای و جهانی علیه حامیان تروریستان شده‎است.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG