لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۱۱

آگاهان: امریکا شاید بجای دیپلوماسی بعد از این به زور اتکا کند


برخی از آگاهان سیاسی افغان با اشاره به برنده شدن دونالد ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا می‌گویند، ممکن این کشور پس از این بجای دیپلوماسی به زور اتکا کند.

این آگاهان می‌گویند، با در نظر داشت اینکه جمهوری خواهان در خصوص حل مشکلات به جای دیپلوماسی از زور کار می‌گیرند، دونالد ترمپ رئیس جمهور جدید این کشور نیز از این سیاست مستثنی نخواهد بود.

انتظار خادم آگاه امور بین‎الملل روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که برنده شدن ترمپ به این معنی خواهد بود که پس از این امریکا در زمینه عملی کردن پلان‌هایش بیشتر از زور استفاده خواهد کرد.

انتظار خادم آگاه امور بین‎الملل
انتظار خادم آگاه امور بین‎الملل

وی گفت:

"اگر ترامپ به قصر سفید راه پیدا می‌کند من فکر می‎کنم که بیشتر به زور، احساسات و اعمال انقلابی شاید اتکا کند و با این یک تغییر کلی به میان خواهد آمد."

دونالد ترمپ جمهوری خواه با بدست آوردن ۲۷۶ آرای هیئت‌ کالج انتخاباتی به حیث چهل و پنجمین رئیس جمهور امریکا انتخاب شد

آقای ترمپ در نخستین سخنرانی‌اش به حیث رئیس جمهور تعهد نمود که با برقرار نمودن روابط حسنه با کشور‌های جهان منافع امریکا را حفظ می‌کند.

ریاست جمهوری افغانستان ضمن تبریکی به دونالد ترمپ برنده انتخابات ریاست جمهوری امریکا ابراز امیدواری می‌کند که روابط کابل و واشنگتن مستحکم تر گردد.

مینه پال: امیدواریم که روابط کابل و واشنگتن مستحکم تر گردد.
مینه پال: امیدواریم که روابط کابل و واشنگتن مستحکم تر گردد.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری در مورد گفت:

"رئیس جمهور افغانستان به دونالد ترمپ و مردم امریکا تبریک می‌گوید، افغانستان و امریکا دو دوست ستراتیژیک استند امیدواریم که این روابط بیشتر تقویت شده و توسعه یابد."

نصرالله ستانکزی آگاه سیاسی و استاد پوهنتون کابل می‌گوید، با آنکه جمهوری خواهان امریکا نسبت به دموکراتان در این کشور جدی هستند اما می‌افزاید که نظر‌ شان در مورد افغانستان متفاوت نیست.

به باور آقای ستانکزی، امریکا نظر به مجبوریت‌های خاصی که دارد نمی‌تواند از دخیل بودن به قضایایی افغانستان کناره گیری کند.

ستانکزی: امریکا نظر به مجبوریت‌های خاصی که دارد نمی‌تواند از دخیل بودن به قضایایی افغانستان کناره گیری کند.
ستانکزی: امریکا نظر به مجبوریت‌های خاصی که دارد نمی‌تواند از دخیل بودن به قضایایی افغانستان کناره گیری کند.

وی گفت:

"من فکر می‌کنم که امریکا بر مبنای نیاز که دارد نمی‌تواند که تغییرات عمده و ستراتیژیک آورد اما در منطقه حالات طوری شکل می‌گیرد که امریکا هر قدر که میدان را ترک کند بقیه حریف‌های امریکا مانند روسیه، ایران و چین داخل صحنه می‌شوند."

آقای ستانکزی افزود که افغانستان با ایالات متحده امریکا توافق‌نامۀ ستراتیژیک دارد و حکومت افغانستان می‌تواند از این توافق‌نامه استفاده کرده و روابط ‌اش را با رهبری جدید امریکا مستحکم نگهدارد.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG