لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۳۶

جان کری حمله انتحاری در پایگاه نظامی بگرام را محکوم کرد


جان کری وزیر خارجه امریکا

وزیر خارجه ایالات متحدۀ امریکا، حمله ۱۲ نوامبر بالای پایگاه هوایی بگرام در افغانستان را نکوهش کرده، آن را یک عمل منزجر کننده و یک حرکت نامردانه خوانده‌است.

جان کری روز یکشنبه ۱۳ نوامبر در نیوزیلند به خبرنگاران گفت، ماموریت ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان با این گونه حرکت‌های مجرد، با تهدید و ارعاب مواجه نخواهد شد.

پنتاگون یا وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا گفته است، یک حمله کننده انتحاری روز شنبه بالای پایگاه هوایی بگرام که بزرگترین پایگاه امریکا در افغانستان می‌باشد حمله کرد که یک رخنۀ غیر معمول امنیتی بالای این تأسیسات که شدیداً از آن حفاظت می‌شود به شمار می‌آید.

در نتیجه این حمله دو عسکر و دو قراردادی امریکایی کشته و شانزده تن دیگر مجروح شدند. یک نظامی پولندی نیز در این رویداد زخمی شده‌است.

وزیر دفاع امریکا با تائید این ارقام، حمله بر پایگاه نظامی بگرام را نکوهش کرده‌است.

اشتون کارتر گفته است، شورشیان نمی‌توانند با همچو اعمال تعهدات ایالات متحده امریکا را برای دفاع از خودش و همچنان مساعدت به افغانستان را برای بهبود آیندۀ این کشور، تغییر بدهند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز این حمله را محکوم کرده، آن را کار تروریستانی خوانده‌است که به اسلام و حیات انسان‌ها احترام نمی‌گذارند.

وزارت خارجه فرانسه، سرمنشی پیمان ناتو و قوماندان مأموریت حمایت قاطع در افغانستان نیزاین حمله را محکوم کرده‌اند.

به نوشته مرکز خبری رادیو آزادی، بگرام بطور مکرر مورد هدف حملات شورشیان طالب قرار گرفته است. در ماه دسمبر سال گذشته میلادی یک حمله کنندۀ انتحاری سوار بر موتر سایکل شش عسکر امریکایی را در نزدیک این پایگاه به قتل رسانید که خونین‌ترین حمله در سال ۲۰۱۵ میلادی بر عساکر خارجی در افغانستان به شمار می‌آید.

ذبیج الله مجاهد سخنگوی طالبان در یک اعلامیه از طریق تویتر مسئولیت حمله اخیر بر پایگاه هوایی بگرام را به عهده گرفته است.

حدود ۱۰ هزار نظامی در پایگاه هوایی بگرام در افغانستان مستقر اند که ماموریت آموزش و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان را پیش می‌برند.

XS
SM
MD
LG