لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۱۹

یو. اس. ای. تودی: سفارت امریکا در کابل موقتاً مسدود شده‌است


یو. اس. ای. تودی

روزنامۀ امریکایی یو. اس. ای. تودی (USA Today) در شمارۀ دیروز خود در مورد حمله انتحاری بر پایگاه هوایی بگرام و مسدود شدن سفارت امریکا در کابل گزارشی را به نشر رسانیده، در آغاز آن می‌نویسد، بعد از آنکه در اثر حملۀ انتحاری روز شنبه بر پایگاه هوایی بگرام چهار امریکایی کشته شدند، سفارت امریکا در کابل اعلان کرد که بخاطر تدابیر امنیتی برای یک مدت کوتاه مسدود شده‌است.

روزنامۀ یو. اس. ای. تودی به آن اعلامیۀ سفارت امریکا اشاره می‌کند که در آن گفته شده، سفارت یک روز بعد از حمله بر بگرام کارهای روزانه اش را متوقف می‌سازد.

به نوشته روزنامه در اثر این حمله دو عسکر و دو قراردادی امریکایی کشته و حداقل ۱۷ تن دیگر زخمی شدند.

در اعلامیه سفارت امریکا در کابل از سخنان جان کری وزیر خارجۀ این کشور نقل قول شده که گفته است:

"به خاطر رویداد های مجرد، ماموریت ما در افغانستان متاثر نمی‌شود."

روزنامۀ یو. اس. ای. تودی می‌افزاید، مسئولیت حمله بر پایگاه هوایی بگرام را طالبان به عهده گرفتند.

ذبیح الله مجاهد گفته است، این حمله را در پاسخ به بمباردمان امریکا انجام داده‌اند.

این حمله چند روز بعد از آن صورت گرفت که بالای قنسلگری جرمنی در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ حمله شد و در نتیجۀ آن شش تن کشته و بیش از صد تن دیگر مجروح شدند.

روزنامۀ یو. اس. ای. تودی می‌نویسد، حمله بالای پایگاه هوایی بگرام در حالی صورت گرفته است که چند روز قبل از آن دونالد ترمپ به حیث رئیس جمهور امریکا انتخاب شد و تندروان از آن استقبال کردند.

گلوب اند میل

روزنامۀ کانادایی گلوب اند میل (Globe and Mail) در مورد استیضاح وزرا در افغانستان گزارشی را به نشر رسانیده‌است که رهبران افغان خواستار جلوگیری از آن شده‌اند.

آغاز گزارش بالای اظهارت محمد اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان تمرکز کرده‌است که از ولسی جرگۀ این کشور خواسته اند تا پروسۀ استیضاح وزرا را متوقف کند.

وکلا گفته اند، سلب صلاحیت شدن وزرای دیگر احتمال دارد یک ضربه برای حکومت کابل باشد که غرب از آن حمایت می‌کند.
به نوشتۀ گلوب اند میل روز شنبه ولسی جرگۀ افغانستان وزرای خارجه، کار و امور اجتماعی و فواید عامۀ این کشور را سلب صلاحیت کرد.

روز یکشنبه نیز سه وزیر به ولسی جرگه خواسته شده بودند که وزرای ترانسپورت و معارف سلب صلاحیت شدند، ولی وزیر مالیه رای تائید گرفت.

روزنامۀ گلوب اند میل می‌افزاید، قرار است ولسی جرگۀ افغانستان ۱۱ وزیر دیگر را نیز برای استیضاح فرا خواند. وکلا فیصله کردند که ۱۷ وزیر را برای استیضاح فرا می‌خوانند.

بعد از استیضاح روز شنبه، رئیس جمهور غنی بزرگان هر دو مجلس را به قصر ریاست جمهوری فرا خواند و خواستار متوقف ساختن این پروسه شد.

گلوب اند میل از میرداد نجرابی مسئول کمیسیون امنیتی ولسی جرگه نقل قول کرده که گفته است، رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله به وکلا گفته اند، تصمیم آنها در این شرایط حساس یک ضربۀ قوی به حکومت افغانستان خواهد بود.

آنها از نمایندگان وکلا خواستند پروسۀ استیضاح را متوقف سازند.

ولی با وصف تقاضای رئیس جمهور و رئیس اجرائیه افغانستان، وکلا تصمیم دارند وزرا را برای استیضاح فرا خوانند.

به نوشته روزنامۀ گلوب اند میل، قانون اساسی افغانستان به شورای ملی این کشور صلاحیت می‌دهد تا وزرای را از وظایف شان سبکدوش سازد.

ولسی جرگه افغانستان آن عده وزرا را استیضاح می‌کند که کمتر از هفتاد درصد بودجۀ انکشافی شان را مصرف کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG