لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳۱ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۰:۰۱

از اروپا تا آسیای میانه از هر ۳ تن، یک تن از فساد رنج می‌برد


گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی که امروز به نشر رسید به کشورهای تمرکز می‎کند که از اروپا تا آسیای میانه موقعیت دارند.

در گزارش آمده‌است در این منطقه بیش از نصف مردم به این باور اند که حکومت‌های شان در مبارزه علیه فساد در سکتور عامه ناتوان اند.

این گزارش سالانه بر اساس ۶۰ هزار مصاحبه ترتیب شده که با مردم ۴۲ کشور انجام گردیده‌است.

در این کشور‌ها در غرب از بریتانیا گرفته تا پرتگال و در شرق از روسیه تا قزاقستان شامل اند.

بر اساس این سروی، مالدووا در منطقه کشوریست که مردم آن در مورد فساد اداری از همه بیشتر نگرانی دارند.

در این‌جا ۶۷ درصد مردم فساد اداری را مشکل بزرگ و جدی جامعه خود می‌شمارند.

در کوسوو، اوکراین و بوسنیا هرزگوینا یک تعداد کمتر از این مردم ولی باز هم بیش از نصف آن‌ها فساد اداری را مشکلی خوانده‌اند که نسبت به هر چیز دیگر فشار زیاد را بر مردم وارد می‌کند.

در گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی همچنان گفته می‌شود از اروپا گرفته تا آسیای میانه از هر سه تن یک تن از آن‌ها فکر می‌کنند که اکثریت مقامات حکومت و اعضای پارلمان و یا تمام آن‌ها در فساد اداری دست دارند.

در اوکراین، البانیا، بوسنیا، قزاقستان، رومانیا و مالدووا بیش از نصف افراد سؤال شده، گفته‌اند که تعداد زیاد اعضای پارلمان آن‌ها با فساد آلوده می‌باشند.

در مالدووا کسانی‌که اعضای حکومت را به فساد آلوده می‌خوانند ۷۶ درصد نشان داده شده‌است.

در عین‌حال کشورهای که از اروپا تا آسیای میانه موقعیت دارند در اکثریت آن‌ها مردم به این نظر اند که حکومت‌های آن‌ها در مبارزه علیه فساد اداری ناتوان و یا حداقل ضعیف هستند.

در گزارش همچنان ذکر شده‌است که نظر به تحقیقات در اکثر کشورهای این منطقه هنوز هم رشوت گرفتن یک جز عادی کار شناخته می‌شود.

بطور متوسط از هر شش خانواده یکی از آن‌ها گفته که برای بدست آوردن خدمات رشوت داده‌اند.

به نوشته سازمان شفافیت بین‌المللی بیشترین رشوت در تاجکستان وجود داشته که نصف خانواده‌ها گفته‌اند از آن‌ها رشوت گرفته شده‌است.

بعد از تاجکستان در رشوت‌گیری مالدووا می‌باشد با ۴۳ فیصد، در آذرباییجان، قرغزستان و اوکراین ۳۸ فیصد مردم در مورد رشوت دادن سخن گفته و در روسیه ۳۴ فیصد پرسش شده‌گان گفته‌اند که رشوت داده‌اند.

در کشورهای اروپایی درجه پرداخت رشوت کم نشان داده شده ولی باز هم در رومانیا ۲۹ فیصد سؤال شده‌ها گفته‌اند که برای پیشبرد کارهای رسمی از آن‌ها رشوت خواسته شده‌است.

در بریتانیا فیصدی رشوت ستانی صفر نشان داده شده‌است.

XS
SM
MD
LG