لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۲

وزارت شهر سازی مسجد جامع هرات را بازسازی می‌کند


وزارت شهرسازی افغانستان می‌خواهد تا مسجد جامع بزرگ شهر هرات را بازسازی کند.

یک هیئت نه نفری از انجنیران وزرات شهرسازی افغانستان به ولایت هرات آمده و کار سروی این بنای بزرگ تاریخی را روی دست گرفته اند.

این اقدام به اساس حکم محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان صورت گرفته است.

انجنیر دستگیرصادقیار مسئول هیئت اعزامی می‌گوید بعد از ختم سروی مسجد جامع هرات تلاش می‌کنند تا کار عملی این بنای تاریخی را آغاز کنند.

او می‌گوید به اساس حکم رئیس جمهور افغانستان کار مرمت و بازسازی چهارده پروژه آبدات تاریخی از جمله مسجد جامع هرات به وزارت شهرسازی سپرده شده‌است.

مسجد جامع هرات
مسجد جامع هرات

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که مسئولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گویند که بیشتر کاشی های مسجد جامع در حال فروپاشی قرار دارد.

آریا رئوفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ خواهان فعالیت مجدد کارخانه کاشی سازی هرات است.

از سوی هم مسئولان در آمریت حفظ آبدات تاریخی نگران عبور و مرور و سایط نقلیه در اطراف مسجد جامع هرات اند.

نیک محمد مستمند غوری یک عضو مسلکی این اداره می‌گوید تداوم این روند می‌تواند تهدیدهای جدی را متوجه ساختمان مسجد جامع این ولایت نماید.

مسئولان در آمریت حفظ آبدات تاریخی از مسجد جامع بزرگ هرات به عنوان پنجمین مسجد جامع از لحاظ پیشینه تاریخی در جهان یاد می‌کنند.

گفته شده است که این بنای تاریخی تقریباً هشتصد و پنجاه سال قدمت دارد. حالا مسئولان در وزرات شهرسازی افغانستان از یک پروژه طویل المدت برای بازسازی مسجد جامع هرات سخن می‌زنند.

آنان می‌گویند، در پهلوی مرمت و بازسازی مسجد جامع تلاش دارند تا کارگاه کاشی سازی را که پیشینۀ تقریباً ۸۰۰ ساله دارد نیز توسعه بخشند.

عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در سفری که در جریان کمپاین‌های انتخاباتی‌اش به هرات داشت به مردم وعده سپرد در صورت پیروزی در انتخابات هزینه بازسازی مسجد جامع هرات را متقبل خواهد شد، اما او تا حال به این قول ‌اش عمل نکرده است.

اما محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در سفر دوم خود به هرات بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی از بازسازی این بنای تاریخ سخن زد.

وجود هیئت اعزامی وزارت شهرسازی افغانستان بخاطر سروی کار بازسازی این بنای تاریخی و آنهم به اساس حکم رئیس جمهور می‌تواند گواهی بر قول رئیس جمهور باشد.

شاه پور صابر

XS
SM
MD
LG