لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۱ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۰

عبدالله: امید است شورای ملی بودجه ترتیب شدۀ سال ۱۳۹۶ را تصویب کند


رئیس اجرائیه افغانستان می‎گوید، با در نظرداشت شرایط جاری کشور و مشکلات مردم برای سال ۱۳۹۶ بودجه متوازن ترتیب گردیده و امیدوار است که هر چه عاجل از سوی شورای ملی تصویب شود.

عبدالله عبدالله که به روز دوشنبه در نشست شورای وزیران صحبت می‎کرد، گفت که با توجه به شرایط کشور و نیازمندی مردم بودجه ترتیب گردیده‎است و ابراز امیدواری کرد که در صورت عملی شدن آن تغییرات مثبت در زنده‎گی مردم بمیان خواهد آمد.

او افزود:

"اینکه دقت زیاد شده تا بودجه متوازن باشد امکانات عملی شدن آن، ایجاب شرایط بهتر زنده‎گی و رفاه برای مردم افغانستان در همه عرصه‎ها تأثیر دارد امیدوار هستم که تصویب شود و من یقین دارم که نماینده‎های مردم افغانستان با احساس مسئولیت در این مورد و سایر موارد عمل خواهند کرد."

آقای عبدالله گفت که امیدوار است تا نماینده‎های مردم افغانستان با در نظرداشت اوضاع جاری کشور و مشکلات مردم در زمینه تصویب بودجه عمل کنند.

قدیر: اگر حکومت بجای وزیران سلب صلاحیت شده، کاندید وزیران جدید را معرفی نکند، این جرگه بودجه را هم تصویب نخواهد کرد.
قدیر: اگر حکومت بجای وزیران سلب صلاحیت شده، کاندید وزیران جدید را معرفی نکند، این جرگه بودجه را هم تصویب نخواهد کرد.

این درحالیست که ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه روز جمعه در یک نشست گفته‎است، اگر حکومت بجای وزیران سلب صلاحیت شده، کاندید وزیران جدید را معرفی نکند، این جرگه بودجه را هم تصویب نخواهد کرد.

این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که ولسی جرگه افغانستان هفته گذشته ۱۳ وزیر کابینه را به دلیل مصرف نکردن ۷۰ درصد بودجه انکشافی استیضاح غیابی و ۳ وزیر را استیضاح حضوری نمود و از این میان ۷ تن را سلب صلاحیت کرد.

اما ریاست جمهوری، موضوع استیضاح وزرا را برای بررسی، به ستره محکمه راجع کرده گفت که وزیران سلب اعتماد شده، تا اعلام فیصلۀ محکمه، به وظیفۀشان ادامه می‎دهند.

از سوی هم نجیبه حسینی نائب منشی مشرانو جرگه افغانستان به رادیو آزادی گفت که بودجه به آنان رسیده و پس از پاسخگویی وزیر مالیه به سوالات سناتوران در مورد تصمیم گرفته خواهد شد.

حسینی: بودجه به ما رسیده‌است.
حسینی: بودجه به ما رسیده‌است.

او افزود:

"بیشتر از یک هفته می‎شود که بودجه به مشرانو جرگه رسیده‎است کمیسیون مربوطه روی آن کار نموده قرار است فردا وزیر مالیه بیاید و به سوالات سناتور صاحبان پاسخ بدهند و روز یک شنبه در آجندا برای تصویب گرفته شده‎است."

پس از آن‌که معاون ولسی جرگه از تصویب نکردن بودجه یاد آوردی کرد برخی آگاهان اقتصادی گفتند که اگر ولسی جرگه در مورد بودجه تصمیم نگیرد، مردم با شرایط اقتصادی و اجتماعی دشواری روبرو شده و در کنار افزایش فقر و بی‌کاری روی کمک‎های بین‌المللی نیز تأثیر سوء بجا خواهد گذاشت.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG