لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۱۷

ارگ: هدف قراردادن مکان‌های مقدس، ثبوت شکست شورشیان است


حکومت افغانستان با اشاره به حمله دیروز در کابل می‌گوید، از اینکه شورشیان در ولایت‌های مختلف شکست خورده‌اند، حالا مکان‌های مقدس را هدف قرار می‌دهند.

در حمله روز دوشنبه که مسجد باقرالعلوم را در غرب کابل هدف قرار داد، حد‌اقل ۳۰ غیر نظامی کشته و بیش از ۸۰ تن دیگر زخم برداشتند.

حکومت افغانستان می‌گوید، حملات بالای مکان‌های مقدس، هیچ‌گاه نمی‌تواند میان مذاهب مختلف در کشور تفرقه ایجاد کند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری به رادیو آزادی گفت، نیروهای امنیتی عملاً با ۳۰ گروه شورشی در جنگ قرار دارند و شورشیان از اینکه ضعیف شده‌اند، مکان‌های مذهبی را هدف قرار می‌دهند.

مرتضوی: نیروهای امنیتی عملاً با ۳۰ گروه شورشی در جنگ قرار دارند.
مرتضوی: نیروهای امنیتی عملاً با ۳۰ گروه شورشی در جنگ قرار دارند.

وی افزود:

"گروه‌های تروریستی در جبهه‌های جنگ، در ولایات مختلف شکست خوردند و تلاش‌های که گروه تروریستی به منظور جنگ فرقه‌یی یا مذهبی در افغانستان دارند، هرگز مؤفق نخواهد شد. تمام مردم افغانستان یک صدا، این عمل را محکوم می‌کنند."

وزارت صحت عامه افغانستان می‎گوید، از حمله انتحاری در مسجد و مدرسه باقرالعلوم در غرب کابل ۳۰ جسد و ۸۵ زخمی به شفاخانه‌ها منتقل شده‎اند.

گروه داعش مسئولیت این رویداد مرگبار را به عهده گرفته‌است.

خبرگزاری اعماق که مربوط گروه‌های شورشی و افراط گرا است، گزارش داده که انتحار کننده در این رویداد از ۱۶ کیلوگرام مواد منفجره استفاده کرده‌است.

محمد محقق معاون ریاست اجرائیه با نکوهش کردن این رویداد گفت، به مردم توصئه می‌کند که در هر جا مراقب باشند و نیرو های امنیتی به تلاشی و برقراری امنیت تلاش جدی کنند.

محقق: نیرو های امنیتی به برقراری امنیت تلاش جدی کنند.
محقق: نیرو های امنیتی به برقراری امنیت تلاش جدی کنند.

وی افزود:

"این دشمنان خیلی احمق‌تر از گذشته استند. دشمنانی که تازه ظهور کرده‌اند و این‌ها مردم عادی را هدف قرار می‌دهند، یعنی طوری نیست که بگویند حکومت، نظامیان و مأمورین امنیتی را هدف بگیرند. این‌ها دشمن جان بشریت استند."

قوماندانی عمومی ناتو در افغانستان، سفارت امریکا و دفتر سازمان ملل‌متحد در کابل و همچنان سازمان عفو بین‌الملل، این رویداد را شدیداً نکوهش کرده‌اند.

جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی مأموریت حمایت قاطع ناتو می‌گوید، کشتار ده‎ها غیر نظامی در این رویداد، بی‌احساس بودن شورشیان را نشان می‌دهد.

جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان
جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان

نیکلسن در یک اعلامیه گفته‌است، به نماینده‌گی از ناتو و مأموریت حمایت قاطع، به مردم افغانستان اطمینان می‌دهد که در کنار شان خواهد ایستاد و هر تلاش ممکن را برای یک افغانستان صلح‌آمیز و با ثبات انجام خواهد داد.

احمد ضیاء رفعت استاد پوهنتون و تحلیل‌گر مسایل سیاسی در این مورد می‌گوید، تلاش‌ها برای ایجاد تفرقه میان شیعیان و سنی‌ها در افغانستان همواره ناکام شده و این حملات تأثیری روی پیروان مذاهب در کشور نخواهد داشت.

رفعت: تلاش‌ها برای ایجاد تفرقه میان شیعیان و سنی‌ها در افغانستان همواره ناکام شده است.
رفعت: تلاش‌ها برای ایجاد تفرقه میان شیعیان و سنی‌ها در افغانستان همواره ناکام شده است.

آقای رفعت همچنان پیشنهاد های برای رهبران شیعه و سنی در افغانستان دارد:

"رهبران شیعه، خوب است که در گذشته این کار را کرده‌اند و در آینده هم ادامه بدهند که هیچ عملکرد فرقه گرایانه را به پای سنی‌های افغانستان نگذارند. از آن طرف، رهبران مذهبی سنی هم، بسیار خوب است که در گذشته این کار را کردند و ادامه بدهند تا به معض اینکه چنین وضعیتی پیش می‌آید، این وضعیت را محکوم کنند."

بار نخست نبود که یک اجتماع شیعیان در افغانستان هدف حمله قرار می‌گیرد.

در مراسم عاشورا در ماه دسمبر سال ۲۰۱۱، حد اقل ۷۵ تن در نتیجه یک حمله انتحاری در کابل جان دادند.

در جریان اعتراض‌های امسال جنبش روشنایی در کابل هم، دو حمله انتحاری رخ داد که در نتیجه حدود ۸۰ تن از شیعیان جان دادند.

در ماه اکتوبر نیز در یک حمله در مراسم عاشورا در منطقه کارته سخی کابل، حد اقل ۱۴ تن از شیعیان کشته شدند.

حادثه دیروز سومین حمله در جریان امسال بر شیعیان در افغانستان است که مسئولیت همه را داعش پذیرفته است.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG