لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۰۷

هوتک: برخی مقامات و ایران از افراد مسلح در میدان وردک حمایت می‌کنند


شماری از اعضای شورای ولایتی میدان وردک از حکومت مرکزی می‌خواهند که جلو افراد مسلح خود سر را که در ولسوالی‌های جلریز و بهسود این ولایت به مردم درد سر ساز شده‌اند، بگیرد.

فعالیت‌های خود سر افراد مسلح در میدان وردک بار دیگر نگرانی‌های جدی را به میان آورده‌است.

شریف‌الله هوتک معاون شورای ولایتی میدان وردک می‌گوید، این افراد مسلح که شمار ‌شان به ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن می‌رسد در بخش‌های از ولسوالی‌های بهسود و جلریز این ولایت فعالیت دارند.

گفته می‌شود که این افراد نیروهای خیزش مردمی در منطقه اند اما آقای هوتک روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، این افراد مسلح خود سر هیچ تعهد به حکومت ندارند.

وی افزود:

"آنان افراد مسلح خود سر هستند، زندان‌های شخصی دارند. سلاح‌های ثقیل نزد‌شان است، این افراد پروژه‌های ساختمانی حکومت را نیز مانع شده‌اند و باج‌گیری می‌کنند، انجنیران را ربوده‌اند. این افراد به هیچ نوع قوانین باور ندارند و نه در نزد دولت رسمیت دارند."

آقای هوتک می‌افزاید، اداره ولایتی در کنترول این افراد مسلح خود سر ناتوان است چون آنان حمایت برخی از افراد حکومتی در کابل را با خود دارند.

وی هر چند از کسی یا گروهی در داخل حکومت نام نمی‌گیرد اما ادعا می‌کند که این گروه از حمایت ایران نیز برخوردار است.

رادیو آزادی حدود یک سال پیش هم در این مورد به نقل از مردم و مسئولین محلی گزارشی را به نشر رسانده‌بود که در آن گزارش از علی‌پور فردیکه رهبری ۷۰۰ ملیشه مسلح را بر عهده دارد، نام برده شده‌بود.

حالا سؤال اینجاست که حکومت چرا اقدام به جلوگیری از فعالیت افراد مسلح غیر مسئول نمی‌کند؟

دانش: نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان
دانش: نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان

​نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخله در پاسخ به این سوال گفت:

"در مورد این چنین اشخاص از هر جا که گزارش داده شود و یا هم چنین افراد با نیروهای پولیس روبرو شوند طبعاً برای خلع سلاح کردن آنان و بازداشت‌شان اقدام می‌کنیم."

فعالیت افراد مسلح غیر مسئول علاوه در میدان وردک برای باشنده‌های برخی ولایات دیگر نیز درد سر ساز بوده‌است.

پروان و کندز نیز از ولایاتی اند که به گفته مقام‌های محلی در کنار مخالفین مسلح دولت افراد مسلح خود سر در آن ناامنی گسترده را بوجود آورده‌اند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG