لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۰۳

حدود ۹ هزار کارگر خارجی از قطر اخراج می‌شوند


وزارت داخله قطر می‎گوید بر اساس عفو سه ماهه اعلان شده در این کشور حدود نه هزار کارگر خارجی ازین کشور اخراج می‎شوند که اسناد قانونی کار و اقامت در قطر را ندارند.

بر اساس اعلان سه ماهه عفو از سوی حکومت قطر حدود نه هزار کارگری که در این کشور به شکل غیر قانونی به سر می‎برند اخراج می‎شوند.

این مسئله را یک مقام وزارت داخله قطر به فرانس پرس ابراز داشته‎است.

بر اساس این اعلان که تا اول دسمبر اعتبار دارد تمام کسانیکه سند اقامت در قطر را ندارند می‎توانند بدون آنکه مجازات شوند ازین کشور خارج شوند.

عبدالله ال جابر ال لبده رئیس تحقیقات امور جستجو و تعقیب وزارت داخله قطر که مسئولیت بررسی دوسیه‎های کارگران خارجی را به عهده دارد می‎گوید، تخمین می‎شود تا پایان معیاد عفو اعلان شده، حدود نه هزار کارگر از قطر خارج شوند.

یک کارگر خارجی در قطر
یک کارگر خارجی در قطر

بر اساس گزارش‎ها، از نیروی دومیلیونی کارگران خارجی در قطر که از برخورد بد با آن‎ها اغلباً گزارش داده می‎شود، شماری کسانی معلوم نیست که در آن‎جا به طور غیر قانونی به سر می‎برند.

بر اساس قانون قطر هر خارجی که بدون ویزه در قطر کار می‎کند فرد غیر قانونی محسوب می‎شود و بر اساس قانون کفاله هر کسی که می‎خواهد کارش را عوض کند باید اجاره مالکش را داشته باشد.

بر اساس همین قانون هر فردیکه کارش را ترک کند یا از مالکش فرار کند فرد غیر قانونی محسوب می‎شود.

گروه‎های مدافع حقوق بشر گفته‎اند، اکثر کارگرانی که برای کار به قطر رفته‎اند، به سبب آزار و اذیت از سوی استخدام کننده‎گان و عدم پرداخت معاشات شان کارهای‎شان را ترک نموده و خود را پنهان کرده‎اند.

قابل ذکر است که قطر در گذشته هم سه بار چنین اعلان عفو کارگران بدون سند را کرده بود که آخرین آن در سال ۲۰۱۴ بود.

XS
SM
MD
LG