لینک های دستیابی پذیر

خواست کابل از لندن در امر مبارزه با هراس افگنی در منطقه


وزیر خارجه افغانستان در دیدار با همتای بریتانیایی‌اش گفته است که این کشور نفوذ زیاد در منطقه دارد و می‌تواند برخی کشور‌ها را در امر مبارزه با تروریزم تشویق کند.

صلاح الدین ربانی هر چند از کدام کشوری نام نبرده اما نقش بریتانیا در منطقه را با اهمیت دانسته است.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان
شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت ظهر امروز در یک نشست خبری در مورد این دیدار گفت:

"وزیر خارجه افغانستان با توجه به نفوذ آن کشور بالای برخی از کشور‌های منطقه خواهان نقش کشور شاهی بریتانیا در تشویق قاطعیت مبارزه کشور‌های منطقه در برابر تهدید‌های تروریستی شده‌است."

در این دیدار روی موضوعات دو جانبه میان دو کشور، دستاوردها، پیشرفت در زمینه اصلاحات انتخاباتی، روند صلح و همکاری در بخش امنیتی گفتگو شده‌است.

در همین حال بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا اطمینان داده‌است که کشور ‌اش از نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغانستان به گونه دومدار حمایت و پشتیابی خواهد کرد.

کارشناسان افغان روابط بریتانیا در منطقه را بیشتر با کشور پاکستان دیرینه و استراتیژیک می‌خوانند.

این موضوع را با داکتر لطیف نظری کارشناس روابط بین‌المللی در میان گذاشتم، وی گفت که بریتانیا می‌تواند بالای پاکستان فشار وارد کند و این کشور را وا دارد تا طالبان را به میز مذاکره بکشانند.

وی گفت:

"با بریتانیا روابط تاریخی و پُر پیشینه است، بنابرین با توجه به این وضعیت اگر منافع بریتانیا ایجاب کند، این نفوذ سیاسی را بالای پاکستان دارد که در واقع از طریق آنها بالای طالبان فشار وارد کند تا آنان به میز مذاکره با حکومت افغانستان بنشینند."

به گفته آقای نظری، پاکستان یک ذخیرگاه استراتیژیک در جنوب آسیا برای بریتانیا است و این کشور هیچ گاه نمی‌خواهد که پاکستان را از دست بدهد.

به گفته وی، با افزایش فشار‌ها بالای پاکستان از سوی امریکا و جامعه جهانی، بریتانیا در حال لابی گری به نفع پاکستان در این زمینه است.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG