لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۰۱

کار روی تهیه دومین گزارش پیرامون کنوانسیون حقوق طفل آغاز شد


وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، حکومت مکلف است تا همه کنوانسیون‌های بین‌المللی را که به آن تعهد کرده عملی نماید.

حکمت خلیل کرزی معین سیاسی این وزارت روز دوشنبه در نشستی که تحت نام آغاز روند گزارش‌دهی دوره‌ای دولت پیرامون تطبیق کنوانسیون حقوق طفل راه اندازی شده‌بود گفت، فعالیت‌های که حکومت در راستای تأمین حقوق اطفال انجام داده در این گزارش بررسی می‌شود.

حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان
حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان

وی گفت:

"پروسه تهیۀ گزارش صرفاً به عنوان ایفای تعهدات افغانستان در قبال جامعه بین‌المللی نبوده بلکه فرصتی برای ارزیابی میزان حمایت از حقوق طفل در کشور، به هدف تدوین و اجرای پالیسی‌های مناسب می‌باشد، گزارش‌دهی ابزار مناسب است تا آنچه را که در راستای حمایت و پیشبرد حقوق اطفال است مورد ارزیابی قرار داده شود."

آقای کرزی می‌گوید، در هماهنگی با ادارات ذیربط بخش اطفال می‎توانیم این گزارش را غنی ساخته و آن‌را مؤفقانه تهیه نمائیم.

وزارت امور خارجه اولین گزارش‌اش در راستای تأمین حقوق اطفال را در سال ۲۰۰۹ به سازمان ملل‌متحد ارائه کرد و این دومین گزارش است که قرار است در نیمه سال آینده میلادی تهیه و ارائه گردد.

به گفته مقامات این وزارت، افغانستان در سال ۱۹۹۰ کنوانسیون حقوق اطفال سازمان ملل‌متحد را امضا و قانون آن‌را در سال ۱۹۹۴ تصویب کرده‌است.

این گزارش در حالی تهیه می‌شود که بر اساس آمار وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان ۱۴.۵ میلیون طفل بین ۶ تا ۱۸ سال دارد که حدود ۹ میلیون آن به مکتب می‌روند.

اما به گفته مقامات این وزارت سرنوشت ۵.۵ میلیون اطفال دیگر نامعلوم است و حکومت از آنان هیچ خبری ندارد.

در عین حال افغانستان ۲.۷ میلیون طفل کارگر دارد که ۱.۴ میلیون آن‌را اطفالی تشکیل می‌دهد که کارهای شاقه را انجام می‌دهند.

زینب یکی از این اطفال افغان که در چند قدمی وزارت خارجه بوت پالش می‌کند به رادیو آزادی گفت، چون در خانه نان‌آور دیگری ندارد برعلاوۀ مکتب، بوت پالش می‌کند.

او گفت:

"بوت رنگ می‌کنم، مکتب می‌روم و درس هم می‌خوانم، روزانه تا ۱۰ صبح کار می‌کنم و بعد از آن به مکتب می‌روم."

از سوی دیگر ادل خضر رئیس صندوق وجهی سازمان ملل‌متحد برای اطفال در افغانستان یا «UNICEF» که در این نشست صحبت می‌کرد گفت، حکومت افغانستان باید کیفیت گزارش را بلند برده و آن‌را با در نظرداشت وضعیت اطفال تهیه کند.

وی افزود:

"مهم است تا این گزارش پیشنهادات و توصیه‌های سازمان ملل‌متحد در مورد گزارش قبلی را در نظر گیرد، اولین پرسش این خواهد بود که چه کرده‌اید؟"

خانم خضر بر دقت، هماهنگی بیشتر و صحبت با اطفال افغان در تهیه گزارش تأکید ورزیده می‌گوید که ما باید متیقن شویم که همه اطفال افغان هر جاییکه هستند به حقوق‌شان دسترسی کامل دارند.

در عین حال «UNICEF» یا صندوق وجهی سازمان ملل‌متحد برای اطفال می‌گوید، آنان برای همکاری با وزارت خارجه در تهیۀ این گزارش آماده به همکاری اند.

خواستیم در مورد کارکردهای حکومت در راستا تطبیق مواد کنوانسیون حقوق اطفال نظر نهادهای جامعه مدنی را نیز داشته باشیم اما مؤفق نشدیم.

گزارش: تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG