لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۸ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۱۱

وزیر دفاع پاکستان: تعیین باجوه تغییر فوری در سیاست نظامی ما نمی‎آورد


وزیر دفاع پاکستان می‎گوید، تعیین لوی درستیز جدید کدام تغییر را در سیاست نظامی این کشور به میان نمی‎آورد.

بعد از اینکه صدراعظم نواز شریف روز شنبه لوی درستیز اردوی پاکستان را تعیین کرد، وزیر دفاع این کشور گفت، تحت قومانده لوی درستیزی جدید جنرال قمر جاوید باجوه در سیاست نظامی این کشور، به طور فوری کدام تغییری به میان نمی‎آید.

خواجه محمد آصف که با تلویزیون جیو پاکستان صحبت می‎کرد، هر گونه انتظاری را رد کرد که گویا جنرال قمر جاوید باجوه بلافاصله تغییرات بنیادی را در سیاست نظامی این کشور به میان می‎آورد.

جنرال قمر جاوید باجوه
جنرال قمر جاوید باجوه

وزیر دفاع پاکستان که با تلویزیون خبری جیو صحبت می‎کرد گفت:

"سیاست نظامی پاکستان ادامه خواهد یافت و بلافاصله کدام تغییر در آن رونما نمی‎شود."

وی افزود، راهی را که جنرال شریف بنیاد گذاشته ادامه خواهد یافت.

جنرال باجوه فردا سه شنبه به طور رسمی به عوض جنرال راحیل شریف که به تقاعد سوق می‎شود، به حیث لوی درستیز اردوی پاکستان قدرت را بدست می‎گیرد.

دوره کار سه ساله جنرال راحیل شریف فردا سه‌شنبه به پایان می‎رسد و برکناری وی نمونۀ نادر انتقال آرام قدرت در تاریخ تعویض لوی درستیزهای پاکستان به شمار می‎رود.

فردا سه‌شنبه دوره کاری سه‌سالۀ راحیل شریف به پایان می‌رسد.
فردا سه‌شنبه دوره کاری سه‌سالۀ راحیل شریف به پایان می‌رسد.

جنرال باجوه یکی از چند کاندید بلند رتبه برای پست لوی درستیز پاکستان بود، اما در مورد نظریات و موقف وی در مسایل کلیدی مانند روابط‌اش با هند و سرکوب جنگجویان افراطی در داخل کشور، به طور عام کمتر گفته شده‎است.

هرچند، جنرال شریف به خاطر بهبود وضعیت امنیتی و سرکوب جنگجویان افراطی از شهرت خوبی برخودار بود، اما در دوران کارش ارتباطات بین اردو و حکومت ملکی پاکستان پر تنش بوده و روابط اردوی پاکستان در خارج از کشور با امریکا، هند و افغانستان نیز ضعیف بود.

جنرال قمر جاوید باجوه در سال ۱۹۸۰ میلادی برای اولین بار در صف هیئت عالی رتبه نظامی این کشور قرار گرفته، تحصیلات عالی خود را در کانادا و امریکا به پایان رسانده و فرماندهی نیروهای پاکستان در چوکات قوای حافظ صلح سازمان ملل‌متحد در کانگو بود.

امریکا روز یکشنبه در یک اعلامیۀ از تعیین جنرال باجوه به حیث لوی درستیز اردوی پاکستان استقبال کرده گفت که این کشور می‎خواهد پاکستان را در مبارزه علیه شورشیان در داخل این کشور و منطقه و همچنان در تلاش‎ها بر ضد تروریزم کمک کند.

در اعلامیه سفارت امریکا در پاکستان آمده‌است:

" امریکا می‎خواهد مقامات پاکستانی را در ارتباط به انجام تعهدات‌شان برای جلوگیری از استفاده از خاک این کشور برای حملات تروریستی بر ضد همسایه‎های آن کمک کند."

جنرال راحیل شریف در ظرف بیشتر از بیست سال اولین لوی درستیز اردوی پاکستان خواهد بود که در پایان دوره کاری‌اش از مقام خود کنار می‎رود.

دیگر لوی درستیزها یا دوره کاری‌شان را تمدید کرده و یا مانند جنرال پرویز مشرف کودتاهای را به راه انداخته‎اند.

اردو در سیاست‎های پاکستان به شمول سیاست خارجی مانند روابط این کشور با هند، افغانستان و ایالات متحده امریکا نقش عمده را بازی می‎کند.

اردوی پاکستان از لحاظ کمیت ششمین بزرگترین اردوی جهان به شمار می‎رود.

اردوی پاکستان همچنان تجارت گسترده را در این کشور نیز به پیش می‎برد.

XS
SM
MD
LG