لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۹

اتحادیه اروپا برنامه «ATEG» را جهت خودکفایی افغانستان تمویل می‎کند


اتحادیه اروپا برنامه تجارت برای رشد اقتصاد و همکاری‎های منطقوی یا «ATEG» را برای حمایت و کمک با افغانستان در راستای خودکفایی تمویل می‎کند.

این اتحادیه همزمان با وصل شدن افغانستان با کشورهای آسیای میانه و جنوبی، برنامۀ را به همکاری تخنیکی مرکز تجارت بین‌المللی راه اندازی کرده که این کشور را در رشد صادرات و ایجاد زمینه‎های کاری برای مردم کمک می‎کند.

مسئولین این اتحادیه روز سه شنبه در کابل گفتند که این برنامه بیش از چهار اعشاریه پنج میلیون یورو هزینه بر می‎دارد و از سوی مرکز تجارت بین‌المللی در افغانستان تطبیق خواهد شد.

فرانس مایکل ملیبن سفیر هیئت اتحادیه اروپا در افغانستان روز سه شنبه در نشست، تحت نام تجارت برای رشد اقتصادی و همکاری‎های منطقوی گفت، این برنامه یک فرصت خوب برای این کشور است.

فرانس مایکل ملیبن سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان
فرانس مایکل ملیبن سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان

او افزود:

"الحاق با «WTO» یا سازمان بین‌المللی تجارت یکی از موارد تحت تمرکز این برنامه است، این یک فرصت برای آوردن اصلاحات بیشتر است که سکتور تجارتی را برای پیشرفت اجازه می‎دهد، زمینه‎های کاری بیشتر را فراهم، افغان‎ها را خودکفا ساخته و در راستای رسیدن به خودکفایی این کشور که هدف حکومت بخصوص آقای غنی است کمک می‎کند."

بر اساس معلومات اتحادیه اروپا این برنامه برای سه سال می‎باشد که حدود ۴ میلیون و ۵ صد و ۵۰ هزار یورو هزینه بر می‌دارد و توسط مرکز تجارت بین‌المللی در افغانستان عملی خواهد شد.

مرکز تجارت بین‌المللی با حمایت تخنیکی تجارت‎های کوچک و متوسط را کمک می‎کند تا به بازارهای بین‌المللی راه یافته و زمینه‎های کاری بیشتر را برای دیگران فراهم سازد.

مسئولین این مرکز در کابل می‎گویند که آنان در این برنامه به غنی‌سازی پالیسی‎ها، طرح و تدوین ستراتیژی ملی صادرات، ایجاد ستندردهای تولید کالاها و ظرفیت‌سازی در ادارات تمرکز خواهند کرد.

این برنامه همزمان با وصل شدن افغانستان از طریق خط آهن با ترکمنستان و چین و بندر چابهار با ایران و هند که بالاخره افغانستان را با کشورهای آسیای جنوبی، آسیای میانه و اروپایی وصل می‎کند آغاز می‎شود.

در این حال همایون رسا وزیر تجارت و صنایع افغانستان این برنامه را به موقع خوانده و یقین دارد که برنامه تجارت برای رشد اقتصاد و همکاری‎های منطقوی در اشتغال‌زایی، فقر زدایی و افزایش همکاری‎های منطقوی کمک خواهد کرد.

او افزود:

"به باور من زمان‌بندی این پروژه به وقت بوده و حکومت افغانستان را در راستای رشد اقتصادی، کارهای مورد نیاز، تدوین و اجرای پالیسی‎ها و ستراتیژی‎های مرتبط به تجارت کمک می‎کند."

مقامات وزارت تجارت و صنایع می‎گویند که به دلیل نبود ظرفیت، افغانستان در برخی قراردادهای تجارتی منطقوی متضرر شده، به علت عدم توجه به ستندردها در تولیدات از صادرات باز مانده و بالاخره نبود ستراتیژی ملی صادرات سبب ۹۳ درصد کسر بیلانس تجارتی در این کشور شده‎است.

آنان می‎گویند، افغانستان بیشتر از هر وقت دیگر به این برنامه نیاز دارد و با تطبیق این برنامه می‎تواند زمینه‎های بیشتر کاری را برای مردم فراهم ساخته، فقر، نا امنی و بسا مشکلات دیگر را کاهش داد.

گزارش: تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG