لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۰۳

پلان‌های وزارت زراعت و مالداری جهت افزایش محصولات داخلی افغانستان


وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‎گوید در نظر دارد به هدف افزایش محصولات زراعتی برنامه‎های وسیع را روی دست گیرد.

این وزارت می‎گوید پلان دارد که بخاطر افزایش محصولات زراعتی و کاهش واردات در دو سال آینده در شماری از ولایات حدود صد سردخانه برای حفاظت سبزیجات و نسل‌گیری و تولید گوشت مرغ و ده‎ها فارم را ایجاد کند.

اسدالله ضمیر وزیر زراعت و مالداری افغانستان به روز سه‌شنبه در مراسم آغاز فاز دوم برنامه «کارد-ایف» یا اداره حمایت از انکشاف دهات و زراعت گفت، در شماری از ولایات کشور فارم‎های زراعتی، مراکز تولید و پروسس پنبه، و حدود صد سردخانه را برای حفاظت از سبزیجات ایجاد می‎کنند.

ضمیر همچنان گفت، این برنامه‎ها به همکاری برنامه «کارد-ایف» حکومت و سکتور خصوصی عملی می‎گردد.

ضمیر: در شماری از ولایات فارم‎های زراعتی، مراکز تولید و پروسس پنبه، و حدود صد سردخانه ایجاد می‌شود.
ضمیر: در شماری از ولایات فارم‎های زراعتی، مراکز تولید و پروسس پنبه، و حدود صد سردخانه ایجاد می‌شود.

او افزود:

"در نظر است که در قسمت ایجاد دو فابریکه پروسس و تولید پنبه در هلمند سرمایه‌گذاری صورت بگیرد، فابریکه نخ در ولایت بلخ، بیست و یک فارم گوشتی و سه فارم نسلی گوشتی به ظرفیت ۳۰ هزار قطعه مرغ در تمام زون‎های افغانستان، چهارده فارم گوشتی به ظرفیت ۵۰۰۰ قطعه مرغ در لوگر و ۱۰ فارم مرغ گوشتی به ظرفیت ۵۰۰۰ قعطه مرغ در لغمان و کنر ایجاد می‎کنیم و در حدود صد سرد خانه در خوست و کابل زیر کار خواهد بود."

ضمیر گفت این برنامه‎ها با کمک مالی و سهم ۸۵ فیصد سکتور خصوصی ۴۲ فیصد برنامه «کارد-ایف» ۴۲ فیصد تطبیق می‎گردد.

برنامه «کارد-ایف» از حدود شش سال به این‌طرف به همکاری مالی انگلستان و دنمارک به پیش برده شده که به گفته مسئولان در بخش انکشاف زراعت دست‌آورد خوبی داشته‎است.

شکیب احمد سخی زاده معاون برنامه «کارد-ایف» گفت این برنامه به همکاری انگلستان و دنمارک به مقصد افزایش محصولات زراعتی در سال ۲۰۰۹ میلادی در دو مرحله آغاز شده‎است.

فارم پرورش مرغ
فارم پرورش مرغ

به گفته وی مرحله اول این برنامه در حال پایان یافتن‎ است و مرحله دوم آن نیز تا سال ۲۰۱۸ میلادی ختم می‎گردد.

آقای سخی در مورد دست‌آوردها و همکاری‎های خارجی این برنامه گفت:

"در فاز اول در حدود ۳۰ میلیون پوند بوده و در فاز دوم مجموع هزینه که دونرها کمک کردند ۵۶ میلیون پوند می‎باشد، در حدود ۱۳ هزار شغل‎های کوتاه مدت، طویل‌المدت، مستقیم و غیر مستقیم تا حال ایجاد کرده‎ایم و در عین حال توانستیم عواید روستایی را برای دهاقین ما در حدود یازده میلیون دالر بلند ببریم."

در این حال نماینده وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان گفت که این برنامه در مناطق دوردست در ساخت کانال‎ها، سرک‎ها، ایجاد بندها و دیگر پروژه‎ها نیز کمک کرده‎است.

در این نشست برخی از متشبثین نیز ابراز آماده‎گی کردند که از طریق این برنامه در برخی پروژه‎ها سرمایه‌گذاری کنند، اما آنان شرط گذاشتند که حکومت برای فعالیت آنان از تأمین امنیت و ایجاد سهولت‎ها اطمینان بدهد.

مسئولان حکومت افغانستان می‎گویند که گسترش زراعت و فراهم ساختن سهولت‎ها برای دهاقین و تجار از اولویت‎های حکومت می‎باشد.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG