لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۸

سرنوشت: طالبان باید مشخص سازند که پروژه های ملی کدام است


روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر مطالب و تبصره های خود را به آماده‌گی طالبان مسلح برای حمایت و حفاظت از پروژه های ملی و عام المنفعه اختصاص داده‌اند.

سرنوشت

روزنامه سرنوشت در این مورد در سرمقاله اش نوشته است که طالبان باید مشخص سازند که پروژه های ملی کدام است.

سرمقاله نویس با اشاره به اعلامیه طالبان که در آن گفته شده از پروژه های ملی حمایت می‌کنند پرسیده است که آیا طالبان این اصل را در جنگ‌ها مراعات کرده اند یا نه؟

سرمقاله نویس گفته است که طالبان مسلح در سال‌های گذشته شاهراه ها را که ده‌ها میلیون دالر بالای آن مصرف شده با ماین ها و مواد انفجاری تخریب کرده‌اند و به پروژه های اساسی دیگر نیز خساره وارد کرده‌اند.

سرمقاله نویس می‌گوید که طالبان مسلح پل ها و پلچک ها را ویران ساخته اند، کارمندان پروژه های عام المنفعه را تهدید کرده‌اند و چندین بار بالای بند های سلما، کجکی، کمال خان و مچلغو حمله کرده‌اند.

سرمقاله نویس اعلامیه طالبان را مورد تردید قرار داده و گفته است که اگر این گروه به پروژه های ملی اهمیت قایل می‌بود حالا افغانستان بیشتر انکشاف و پیشرفت می‌کرد.

هیواد

روزنامه هیواد در مطلبی در این باره اعلامیه طالبان مسلح مبنی بر حمایت و حفاظت از پروژه های عام المنفعه را حیران کننده خوانده و گفته است که این گروه در چند سال اخیر شاهراه ها و سرک ها را تخریب کرده‌است.

نویسنده مطلب گفته است که طالبان مسلح باید حالا این ادعای شان را ثابت سازند.

در مطلب آمده است که طالبان باید از جنگ که به اشاره دیگران به پیش می‌برند دست بردارند و نگذارند که فرزندان افغان قربانی منافع دیگران شوند.

سرخط

روزنامه سرخط در مطلبی در این مورد نوشته است که ارگ ریاست جمهوری به اعلامیه طالبان مسلح در مورد حمایت و حفاظت از پروژه های ملی به دیده شک می‌نگرد.

نویسنده مطلب به نقل از شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نوشته است که آنان انتظار دارند طالبان مسلح این ادعا را در عمل ثابت ساخته و از هدف قرار دادن پروژه های ملی دست بردارند.

در مطلب به نقل از مقامات دولتی آمده است که طالبان مسلح در ماه های گذشته در ۱۱ ولایت افغانستان اعمال تخریبی گسترده را انجام داده‌اند.

آرمان ملی

و روزنامه آرمان ملی در سرمقاله اش در این باره اظهارات شماری از تحلیلگران را بازتاب داده که گفته اند طالبان ممکن به اشاره پاکستان از تخریب پروژه های ملی دست بردار شده باشند چون پاکستان نیز منافع اش را در همچو پروژه ها دنبال می‌کند.

سرمقاله نویس گفته است که اگر طالبان در عمل این ادعای شان را ثابت سازند اقدامی خوبی است و نشان دهنده تغییر مهم در ذهنیت آنان می‌باشد.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG