لینک های دستیابی پذیر

مدیریت کمرنگ و و چالش‌ها در برابر زنان افغانستان


در حالیکه اداره مستقل ارگان‎های محل روی نقش زنان در ادارات محلی تاکید می‎کند اما نا امنی‎ها در شماری از ولایات و ولسوالی‎ها مانع بزرگ فعالیت‎های زنان گردیده‎است.

سایره شکیب سادات ولسوال فیض آباد ولایت جوزجان می‎گوید، آن‎ها بخاطر انکشاف منطقه پروژه‎های بزرگ را پلان کرده‎اند اما به دلیل ناامنی‎ها نتوانسته اند آن پروژه‎ها را به گونه درست آغاز نمایند.

سایره شکیب و معصومه مرادی والی دایکندی از جمله زنان بلند رتبه هستند که از سوی اداره مستقل ارگان‎های محل تعین شده‎اند آن‎ها نیز نا امنی‎ها را یکی از مشکلات عمده شان عنوان می‎کنند.

خانم شکیب روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، آن‎ها بخاطر انکشاف منطقه پروژه‎های بزرگ را پلان کرده‎اند اما به دلیل ناامنی‎ها به گونه لازم آن را عملی کرده نتوانسته اند.

شکیب: مشکل مسایل امنیتی است که ما در بخش‎های امنیتی مشکلات خود را داریم.
شکیب: مشکل مسایل امنیتی است که ما در بخش‎های امنیتی مشکلات خود را داریم.

او افزود:

" مشکل مسایل امنیتی است که ما در بخش‎های امنیتی مشکلات خود را داریم با آن‎هم خوشبختانه در ولایت جوزجان رهبری آن ولایت با ما کمک می‎کنند و همیشه مشکلات را با آن‎ها مطرح می‎کنیم و آن‎ها به وقت معین کمک می‎کنند"

نا امنی‎ها در نقاط مختلف کشور علاوه بر این‎که برای زنان بلند رتبه مشکلات را بمیان آورده برای زنانی‎که در پست‎های کوچک ادارات دولتی کار می‎کنند مشکل ساز گردیده‎است.

با آنکه هم اکنون نقش زنان به سطح ولایات و ولسوالی‎ها بسیار اندک است اما اداره مستقل ارگان‎های محل می‎گوید، در سال‎های اخیر ظرفیت زنان بلند رفته و تلاش‎ها جریان دارد تا تعداد کارمندان زن در این اداره بیشتر گردد.

منیره یوسف زاده سخنگوی این اداره روز پنجشنبه در یک نشست هنگام تشریح فعالیت‎های اداره مستقل ارگان‎های محل گفت، هم اکنون نقش زنان در تشکیلات ادارات محلی ۱۶ در صد بوده و بخاطر بیشتر شدن آن تدابیر نیز گرفته شده‎است.

یوسفزاده: نقش رهبری زنان به سطح شوراهای ولایتی نیز افزایش یافته‎است.
یوسفزاده: نقش رهبری زنان به سطح شوراهای ولایتی نیز افزایش یافته‎است.

خانم یوسفزاده همچنان می‎گوید، علاوه بر بیشتر شدن نقش زنان در ادارات دولتی و محلی در جریان سال روان نقش رهبری زنان به سطح شوراهای ولایتی نیز افزایش یافته‎است.

او افزود:

" انتخابات هیئت اداری شورای ولایتی در یک روز همزمان در همه ولایات برگزار شد و در نتیجه انتخابات ده در صد حضور زنان را داریم در شورای ولایتی به سطح رهبری و یک خانم به حیث رئیس شورای ولایتی در فراه دو خانم به حیث معاون شورای ولایتی در لوگر و تخار و متباقی به حیث منشی حضور دارند."

اداره مستقل ارگان‎های محل می‎گوید، شماری از زنان بخاطر اندک بودن معاش و مشکلات امنیتی حاضر نیستند که در ولسوالی‎ها کار نمایند.

به اساس معلومات این اداره، اداره مستقل ارگان‎های محل بخاطر بهتر شدن وضعیت امنیتی تلاش هایش را بیشتر ساخته تا زمینه مناسب کاری برای زنان در تمام ولسوالی‎ها مساعد گردد.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG