لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۰۴

شوکت میرضیاییف برنده انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان شد


کمیسیون مرکزی انتخابات ازبکستان، شوکت میرضیاییف، سرپرست مقام ریاست جمهوری این کشور را به حیث برنده انتخابات ریاست جمهوری در ازبکستان اعلان کرد.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان اعلان شد و کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور، شوکت میرضیاییف، سرپرست مقام ریاست جمهوری ازبکستان را به حیث برنده این انتخابات اعلان کرد.

پیروزی شوکت میرضیاییف وسیعاً انتظار برده می‎شد.

او بعد از مرگ اسلام کریموف رهبر دیکتاتور ازبکستان از ماه سپتامبر به این‌سو سرپرستی ریاست جمهوری ازبکستان را به عهده داشت.

اسلام کریموف رهبر پیشین ازبکستان
اسلام کریموف رهبر پیشین ازبکستان

دفتر نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر سازمان همکاری و امنیت اروپا در یک اعلامیه که امروز نشر شد گفته‎است، انتخابات ریاست جمهوری در ازبکستان بر اصلاحات همه‌جانبه در این کشور تأکید می‎کند.

در کشوری که اسلام کریموف برای بیش از بیست و پنج سال قدرت را بدست داشت و پروسه انتخاب پیهم وی توسط کشورهای غربی و ناظران بین‌المللی غیر دموکراتیک خوانده می‎شد.

دفتر نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر سازمان همکاری و امنیت اروپا می‎گوید، مطبوعات ازبکستان انتخابات را در شرایط تحت کنترول شدید و قیودات پوشش خبری داده، معلومات ارائه شده توسط حکومت، مانع آن شده‌بود تا رأی دهنده‌گان نکته نظرهای متفاوت را بشنوند.

دفتر نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر سازمان همکاری و امنیت اروپا می‎گوید، مطبوعات ازبکستان انتخابات را در شرایط تحت کنترول شدید و قیودات پوشش خبری داده‌است.
دفتر نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر سازمان همکاری و امنیت اروپا می‎گوید، مطبوعات ازبکستان انتخابات را در شرایط تحت کنترول شدید و قیودات پوشش خبری داده‌است.

میرزا الغ بیک عبدالسلاموف رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات ازبکستان میزان مشارکت مردم در انتخابات ۸۸،۶ درصد خوانده گفته‎است که از جمله حدود بیست میلیون تن واجد شرایط رأی‌دهی، ۱۷،۹ میلیون تن رأی داده‎اند.

شوکت میرضیاییف ۵۹ ساله از سال ۲۰۰۳ میلادی به این‌سو صدراعظم ازبکستان بود و رسماً از جانب حزب لیبرال دموکراتیک در انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان نامزد شده‌بود.

XS
SM
MD
LG