لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۲۹

انجمن جامعه مدنی از موضع گیری اخیر غنی علیه پاکستان استقبال کرد


انجمن جامعه مدنی جوانان افغانستان از موضع گیری اخیر رئیس جمهور در برابر پاکستان استقبال کرد.

مسئولین این نهاد به روز جمعه در نشستی در کابل اظهار داشتند که جنگ چهارده ساله اخیر افغانستان از سوی استخبارات برخی کشورها گرم نگهداشته شده‎است.

به گفته این مسئولان حالا زمان آن رسیده‎است تا حکومت افغانستان در برابر پالیسی‎های نادرست این کشورها موضع گیری روشن اتخاذ کنند.

فردین فدایی رئیس این نهاد گفت، رد شدن پول وعده داده شده پاکستان به افغانستان از سوی محمد اشرف غنی یک اقدام سودمند است.

سفر غنی به امرتسر هند
سفر غنی به امرتسر هند

او افزود:

" ما خواستیم از موضع گیری‎های اخیر رئیس جمهور در قبال پاکستان استقبال کنیم، رد کردن پنجصد ملیون دالر پاکستان که گفتند آن را در کشور تان مصرف کنید تا تروریست‎ها را در کشور تان جابجا نکنید ما از این استقبال می‎کنیم."

مسئولین انجمن جامعه مدنی جوانان افغانستان همچنان می‎گویند، در چهارده سال اخیر مقام‎های پیشین حکومت چنین موضوع روشن در قبال پاکستان نگرفته بودند.

این در حالی است که رئیس جمهور غنی در جریان نشست کشورهای قلب آسیا که در هند برگزار شده بود پنجصد ملیون دالر پول را که از سوی پاکستان در نشست بروکسل به افغانستان داده شده بود را رد کرد و از پاکستان خواست تا این پول را برای مبارزه با تروریزم در داخل کشور شان به مصرف برسانند.

در همین حال برخی از کارشناسان مسایل سیاسی می‎گویند، افغانستان در چهارده سال اخیر ضررهای را از پاکستان دیده است و باید این کشور صدایش را در برابر پاکستان بلند کند.

مطیع الله خروتی یکی از این کارشناسان می‎گوید، در چنین موارد باید داشتن روابط میان کشورها هم در نظر گرفته شود.

خروتی: در اصول عمل رئیس جمهور افغانستان کار خوب و یک عکس العمل در مقابل مداخلات بی شرمانه پاکستان در مقابل افغانستان بود.
خروتی: در اصول عمل رئیس جمهور افغانستان کار خوب و یک عکس العمل در مقابل مداخلات بی شرمانه پاکستان در مقابل افغانستان بود.

او افزود:

"در اصول عمل رئیس جمهور افغانستان کار خوب و یک عکس العمل در مقابل مداخلات بی شرمانه پاکستان در مقابل افغانستان بود اما در شرایط فعلی که ما قرار داریم که افغانستان میدان رقابت و میدان جنگ‎های نیابتی بعضی کشورهاست، در این حالت بر دولت مردان افغانستان لازم است تا در این رقابت‎ها بی طرفی خود را حفظ کنند، موفقیت ما در حفظ بی طرفی در این رقابت‎هاست."

پیش از این شماری از اعضای ولسی جرگه و برخی دیگر از نهادهای مدنی از موضع گیری اخیر رئیس جمهور استقبال کردند.

پیش از این شماری از نهادهای مدنی و چهره‎های سیاسی انتقاد می‎کردند که چرا حکومت در برابر کشورهای بیرونی پالیسی روشن و جدی روی دست ندارد.

نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG