لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۲۶ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۳۵

تبصره روزنامه های جهان در مورد سفر وزیر دفاع امریکا به کابل


وال ستریت ژورنال

وال ستریت ژورنال مسافرت اخیر غیر مترقبۀ وزیر دفاع امریکا به کابل را تحت پوشش قرار داده‌است.

روزنامه می‌نویسد که این شاید آخرین مسافرت اشتون کارتر به حیث وزیر دفاع امریکا به کابل باشد چون در حکومت نو امریکا جیمس ماتیس به این سمت گماشته شده‌است.

وال ستریت ژورنال می‌افزاید که اشتون کارتر در حالی از افغانستان بازدید می‌کند که نگرانی‌ها در بارۀ چگونگی فعالیت نیروهای این کشور رو به افزایش است، نفوذ طالبان گسترش یافته و آنها برای حملات خود به صورت مستمر از خاک پاکستان استفاده می‌کنند.

مسئول مطبوعاتی آقای کارتر در آستانۀ رسیدن وی به کابل گفت که او برای ارزیابی عملیات از افغانستان بازدید می‌کند. با اینکه رئیس جمهور منتخب امریکا دونالد ترمپ گفته است که وضعیت افغانستان را مورد غور و بررسی قرار می‌دهد، ولی برنامه‌های ملت سازی در این کشور را رد کرده‌است.

نیویارک تایمز

نیویارک تایمز هم در یک مقالۀ خود مسافرت اشتون کارتر وزیر دفا ع امریکا به افغانستان را تحت پوشش قرار داده‌است.

روزنامه می‎نویسد که اشتون کارتر در این مسافرت خود که ستیفنی همسر او نیز با وی بود بر علاوۀ بازدید از سربازان امریکایی مستقر در افغانستان، ملاقات با رئیس جمهور این کشور محمد اشرف غنی را نیز در برنامه داشت.

۹۸۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان مستقر اند.

نیویارک تایمز می‎نویسد که ملاقات با سربازان امریکایی در پایگاه بگرام در برنامۀ این مسافرت وزیر دفاع امریکا بود جائیکه یک ماه قبل دو افسر و دو قراردادی امریکایی در یک حمله طالبان جان باختند.

یک سرباز دیگری که در این حمله زخمی شده بود روز سه شنبه گذشته در شفاخانه جان داد.

نیویارک تایمز در یک مطلب دیگر خود می‌نویسد که برنامۀ ویزۀ مهاجرت به امریکا برای ترجمانان افغان با قیودات تازه تجدید شد.

به نوشتۀ روزنامه، کانگرس امریکا پس از مناقشات طولانی روز پنجشنبه موافقه کرد که به آن عده از ترجمانان افغان که با قبول خطر با نیروهای امریکایی در افغانستان همکاری کرده‌اند در امریکا پناه داده شود.

این اقدام که ضمن لایحۀ پالیسی نظامی سالانه اتخاذ شده‌است، برنامه نُه سالۀ دادن ویزه به ترجمانان افغان را تجدید می‌کند. طی این برنامه به آن عده از ترجمانان افغان که زندگی آنها باخطر جدی مواجه باشد ویزای مهاجرت به امریکا داده می‌شد. ولی ضمن از سرگیری این برنامه تنها یک هزار و پنجصد ویزۀ جدید پذیرفته شده که به تقریباً سیزده هزار ترجمانی که درخواستی آنها مورد تعلیق قرار گرفته است کافی نمی‌باشد و روند این برنامه را پیچیده تر می‌سازد.

جینی شاهین، یک سناتور دموکرات از نیوهامپشایر به روزنامۀ نیویارک تایمز گفته است که به نظر او این روشن است که این تعداد ویزه‌ها کفایت نخواهد کرد.

نیویارک تایمز می‌نویسد که شماری از اعضای حزب جمهوری خواه کانگرس چند ماه قبل درخواستی رئیس جمهور اوباما برای تخصیص چهارهزار ویزۀ دیگر به این برنامه در این سال را به خاطر هزینۀ که بر می دارد مانع شدند. و اکنون سرنوشت این برنامه به حکومت رئیس جمهور منتخب دونالد ترمپ که در ماه آینده قدرت را بدست خواهد گرفت موکول می‌شود.

XS
SM
MD
LG