لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۳۱

دو فکر متضاد سرنوشت این دو یتیم را به کجا خواهد کشاند؟


ابراهیم و اتل دو کودکی که پدرهای شان سال گذشته در جمع چهارده تن از سوی داعش با بمب انفجار داده شده بودند با دو فکر متفاوت در یکی از یتیم خانه‎های پایتخت افغانستان زنده‎گی می‎کنند.

هنوز در خیالات کودکانه به سر میبرند که جنگ بزرگترین تکیه گاه زنده‎گی شان را گرفته‎است.

ابراهیم افکار انتقام جویانه ندارد و می‎گوید، به جای این‎که اسلحه بردارد و انتقام گیرد می‎خواهد درس بخواند تا در آینده یا معلم شود و یا هم انجنیر.

ابراهیم به تازه‎گی برای خواندن و نوشتن آماده‎گی می‎گرفت که پدر ریش سفیدش را داعش در ولسوالی اچین ننگرهاربه بمب بسته کرد و منفجر ساخت.

داعش سال گذشته ۱۴ تن را به ماین بست و انفجار داد.
داعش سال گذشته ۱۴ تن را به ماین بست و انفجار داد.

ابراهیم پس از مرگ پدر یگانه بزرگ و نان آور خانه اش حالا به دور از مادر، برادر و دو خواهر خورد سن اش اینجا در کابل در یکی از یتیم خانه‎ها به سر می‎برد.

این کودک بر جامانده از جنگ به جای افکار انتقام جویانه آرزوی انجنیر شدن و یا هم معلم شدن را بر سر دارد.

ابراهیم: کوشش می‎کنم تا معلم یا انجنیر شوم.
ابراهیم: کوشش می‎کنم تا معلم یا انجنیر شوم.

او افزود:

“وقتی که مادرم، برادرم و خواهرانم خبر شدند که پدرم را داعش اینگونه کشته خیلی جگر خون شدیم که پدر ما را چرا کشتند، او هیچ کاری نکرده بود، حالا درس می‎خوانیم تا از ما یک چیزی جور شود، کوشش می‎کنم تا معلم یا انجنیر شوم در آینده."

اتل نیز همراه با ابراهیم زنده‎گی می‎کند.

بر خلاف ابراهیم، اتل فکر انتقام جویانه در سر دارد و می‎خواهد پس از یاد گرفتن خواندن و نوشتن به صفوف اردوی ملی یکجا شود و با گروه‎های مسلح مخالف دولت به خصوص داعش بجنگد.

اتل: برای من این احساس پیدا شده تا انتقام پدرم را بگیرم.
اتل: برای من این احساس پیدا شده تا انتقام پدرم را بگیرم.

او افزود:

"پدر من به این اتهام کشته شد که گویا قیام کرده و یا سلاح گرفته و شلیک کرده علیه داعش، برای من این احساس پیدا شده تا انتقام پدرم را بگیرم و به اردوی ملی بروم تا از خانواده خود محافظت کنم."

جنگ در کنار این‎که انسانی را می‎کشد انسان‎های زیادی را یتیم و بی سرپرست می‎سازد.

داعش یکی از طرف‎های جنگ در افغانستان است.

کودکان یتیمی که در اینجا زنده‎گی می‎کنند ادعا می‎کنند که داعش با آمدنش در ننگرهار حتا بر کودکان و زنان هم رحم نکرد.

مجیب الرحمان لحاظ مسئول یتیم خانه خصوصی به نام اسرا در کابل در حال حاضر مسئولیت تربیه و نگهداری ابراهیم و اتل را همراه با هجده یتیم دیگر دارد.

وی می‎گوید، عملکرد داعش در ولایت ننگرهار بر روحیه این کودکان تاثیرات منفی گذاشته‎است.

او افزود:

"در ساحه که این ها زنده‎گی می‎کردند در محیط و ماحول شان جنگ و اسلحه بود، فکر و روان این‎ها هم مثل همان محیط منفی بود، برای ادامه زنده‎گی شان بدون افکار انتقام جویانه امید مثبت در دل نداشتند."

​جنگ و نا امنی در افغانستان به مانند ابراهیم و اتل هزاران کودک دیگر را بی پدر، بی مادر و یا بی سرپرست ساخته‎است، کودکانی که پس از کشته شدن تکیه گاه شان آینده نامعلوم را سپری می‎کنند.

گزارش : نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG