لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۱۳

سرنوشت: صلح، شک‎ها و اتهامات


روزنامه‎های چاپ امروز کابل بیشتر مطالب شان را روی موضوع جنگ و صلح حکومت و طالبان مسلح اختصاص داده‎اند.

سرنوشت​

روزنامه غیر دولتی سرنوشت عنوان مقاله اش را تحت نام "صلح، شک‎ها و اتهامات" نوشته‎است.

در سرمقاله آمده‎است که در این روزها حکومت افغانستان بالای مخالفان مسلح صدا میزند که به گفتگوهای صلح حاضر شوند.

در سرمقاله نوشته شده‎است که رئیس جمهور غنی و رئیس اجرائیه افغانستان هر دو از طالبان مسلح تقاضا کرده‎اند تا به گفتگوهای صلح حاضر شوند اما به باور سرمقاله نویس آرزوی مردم افغانستان این است که هردو طرف در کنار گفتگوها گام‎های عملی را نیز بردارند.

در ادامه سرمقاله آمده‎است که در این روزها از سوی حکومت این مسئله هم مطرح می‎گردد که زمستان در رسیدن است و طالبان به بهانه گفتگوهای صلح وقت را ضایع می‎کنند، و یا این‎که پاکستان بالای طالبان فشارها را افزایش داده‎است و به این خاطر به صلح علاقه مند شده‎اند.

نویسنده سرمقاله می‎نویسد که باید اتهام‎ها بر یک دیگر وارد نشود.

انیس

روزنامه دولتی انیس عنوان مقاله اش را تحت این عنوان نوشته است که "مذاکرات بین الافغانی راهی است که ملت افغانستان از آن استقبال می‎کند"

درادامه سرمقاله آمده‎است که رئیس جمهور غنی یکبار دیگر طالبان مسلح را به مذاکرات بین الافغانی دعوت کرد اما طالبان مسلح با پخش یک نوار ویدیویی از افراد اش خواسته تا به جنگ ادامه داده و روابط شان را با گروه القاعده بهتر و نزدیک تر سازند.

نویسنده سرمقاله نوشته‎است هرچند حکومت افغانستان صلح را به نفع مردم وطرف‎های جنگ خوانده و دروازه‎های صلح را بروی مخالفین مسلح بازگذاشته‎است اما این را نیز گفته که جواب مشت را به مشت می‎دهد.

در سرمقاله آمده‎است که حکومت افغانستان در مورد صلح و جنگ یک سیاست روشن ندارد اما به تاکید گفته شده‎است که مذاکرات بین الافغانی به نفع مردم افغانستان بوده و به آن ارزش می‎دهند.

ویسا

روزنامه ویسا در یک مطلب خود به نقل از جورج کنگهم معاون هیئت اتحادیه اروپا در مورد صلح افغانستان نوشته‎است که اتحادیه اروپا روند صلح و توافق نامه‎های را که در این مورد امضا می‎شود از نزدیک نظارت می‎کند.

در مطلب به نقل از وی چنین آمده‎است که آنان می‎خواهند که طالبان هم به مانند حزب اسلامی به حیث یک گروه سیاسی ظهور نماید.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG