لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۳۹

نگرانی دختران ورزشکار جوزجان از وضعیت امنیتی این ولایت


دختران ورزشکار از گسترش ناامنی‌ها در شمال به خصوص ولایت جوزجان ابراز نگرانی کرده می‌گویند که امنیت در شمال روز تا روز بدتر شده و آن‌ها با مشکلات زیاد امنیتی در عرصه ورزش رو به رو اند.

رویا ملکیار عضو تیم منتخب فوتبال دختران جوزجان به رادیو آزادی گفت، این نا امنی‌ها سبب شده تا دختران ورزشکار با تبعیض جنسیتی، عدم مصونیت و رفتارهای نا پسند از سوی جامعه رو به رو شوند.

وی می‌گوید، اکثریت خانواده‌ها به علت افزایش ناامنی، دختران‌شان را اجازه نمی‌دهند تا در شرایط فعلی ورزش کنند.

وی افزود:

"متأسفانه تهدیدها زیاد شده و این خودش مانع می‌شود که دختر خانم‌ها به ورزش رفته نتوانند. اگر نه دختران ورزشکار جوزجان در بخش پینگ پنگ در سطح کشور مقام قهرمانی را گرفته و در بخش‌های دیگر در وقت کم نسبت به دیگر ولایات پیش قدم شده‌است."

فروزان تجلی یک تن از مدرسین کورس مهارت‌های برتر که به هدف برگزاری برنامۀ آموزشی مهارت‌های برتر برای مربیان محلی فوتبال از کابل به جوزجان آمده‌است نیز می‌گوید، ناامنی‌ها واقعاً در سرتاسر افغانستان دامن‌گیر مردم این کشور شده‌است، ولی ورزشکار باید مبارز باشد و در این راه مبارزه کند تا به هدفش برسد.

خانم تجلی گفت، نه تنها ولایت جوزجان بلکه همه ولایات به شمول کابل پایتخت افغانستان هم ناامن است.

وی افزود:

"درست است که ناامنی در کشور روز تا روز بیشتر می‌شود، ولی ما ورزشکاران ورزش خود را ترک نکنیم باید در این راه مبارزه نمائیم و مبارز باشیم. ما که امروز از طرف فدراسیون مرکزی بخاطر رشد فوتبال به این ولایت آمدیم، تلاش داریم تا با استفاده از این فرصت خانه به خانه این ورزش را ترویج نمائیم."

شماری از دختران ورزشکار در جوزجان به این باور اند که در صورت تأمین امنیت بیشتر شهرها آن‌ها این توانایی را دارند که در بخش‌های مختلف برای کشور شان افتخارات را کسب کنند.

طبق معلومات آمریت تربیت بدنی و سپورت ولایت جوزجان، در حال حاضر بیش از دوصد دختر ورزشکار در این ولایت مصروف ورزش در رشته‌های مختلف چون فوتبال، پینگ پنگ، والیبال، دَوِش و بایسکل‌رانی اند.

خواستیم در مورد نگرانی‌های این دختران ورزشکار نظر مسئولان امنیتی این ولایت را بگیریم، اما با تماس‌های مکرر مؤفق نشدیم.

گزارش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG