لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۵

مراد: تطبیق پروژه‌های مؤسسات غیر دولتی در ولایات نامتوازن است


وزیر اقتصاد افغانستان می‌گوید که کار روی دیتابیسی آغاز شده که بر اساس آن هماهنگی میان ادارات دولتی، مؤسسات غیر دولتی و تمویل کنندگان تقویت شود.

عبدالستار مراد در نشست نشر گزارش فعالیت مؤسسات غیر دولتی در سال ۱۳۹۴ به روز چهارشنبه در کابل گفت، انکشاف متوازن در تطبیق پروژه‌ها نیاز به بحث‌های وسیع میان ادارات دولتی، مؤسسات غیر دولتی و تمویل کنندگان دارد.

مراد: انکشاف متوازن در تطبیق پروژه‌ها نیاز به بحث‌های وسیع میان ادارات دولتی، موسسات غیر دولتی و تمویل کنندگان دارد.
مراد: انکشاف متوازن در تطبیق پروژه‌ها نیاز به بحث‌های وسیع میان ادارات دولتی، موسسات غیر دولتی و تمویل کنندگان دارد.

وی در مورد گفت:

"میزان مصرف در سطح ولایات بصورت غیر متوازن می‌باشد، حتی تفاوت مصرف در ولایات‌ها از دو صد میلیون الی کمتر از یک میلیون می‌باشد، بدون شک این موضوع نیاز به یک گفتمان بزرگتر با تمامی مؤسسات، ادارات دولتی و تمویل کنندگان را دارد تا انکشاف متوازن در تطبیق پروژه‌ها و برنامه‌ها در نظر گرفته شود."

به گفته آقای مراد، بیش از چهار هزار پروژه در بخش‌های صحت، تعلیم و تربیه، زراعت و خدمات اجتماعی در سال گذشته خورشیدی از سوی مؤسسات غیر دولتی به هزینه هشت‌صد و بیست میلیون دالر در سراسر افغانستان تطبیق شده‌است.

بر اساس معلومات وزارت اقتصاد در حال حاضر ۲۱۴۴ مؤسسه که ۲۷۵ آن خارجی است، در افغانستان فعالیت دارد.

اما یک مسئول اداره همآهنگی مؤسسات غیر حکومتی (اکبر) که در این نشست حضور داشت گفت، یکی از مشکلات عمده در برابر فعالیت آنان افزایش ناامنی در افغانستان است.

خانم فیوناگال گفت کارمندان مؤسسات با خطر اختطاف، قتل و سایر تهدیدات رو به رو اند.

وی افزود:

"در حال حاضر مشکلاتی را که مؤسسات با آن روبرو اند، اول نبود امنیت است، طوری‌که می‌دانید، حکومت نمی‌تواند در بسیاری نقاط افغانستان فعالیت داشته باشد، اما مؤسسات مکلف اند تا در نقاط مختلف کار کنند، بنابر این تهدیدات از دوجانب هم از سوی نیروهای امنیتی افغان و هم از طرف مخالفین مسلح متوجه ماست، کارمندان ما اختطاف شده و به قتل می‌رسند، کارمندان ما که در شفاخانه‌ها، کلینیک‌ها و مکاتب کار می‌کنند بر علاوه حتی با تخریب ساختمان‌های محل کار‌شان نیز مواجه اند."

این در حالیست که یک کارمند اسپانیایی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان، دو روز قبل از سوی مردان مسلح ناشناس، در مسیر شاهراه کندز-بغلان اختطاف شده‌است.

همچنان در یکسال گذشته چندین تبعه خارجی که اکثریت‌شان کارمندان مؤسسات امداد رسانی بوده‌اند در نقاط مختلف افغانستان ربوده شده‌اند.

در این میان مطیع‌الله خروتی آگاه مسایل سیاسی با آن‌که ناامنی را از مشکلات جدی در برابر کار مؤسسات در افغانستان می‌داند، اما تأکید می‌کند که برای تطبیق متوازن، ادارات تمویل کننده باید پروژه‌ها را بر اساس نیاز و ظرفیت به مؤسسات تطبیق کننده، بسپارند.

گزارش: سحر لیوال

XS
SM
MD
LG