لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲۷ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۳۸

کامه‌وال: جنگجویان خارجی در تلاش ایجاد قرارگاه‌ در کندز اند


مقام‎های امنیتی کندز می‌گویند که جنگجویان خارجی تلاش دارند تا در این ولایت که با تاجکستان سرحد مشترک دارد، برای خود قرارگاه‌ ایجاد کنند.

ولایت کندز در شمال‌شرق افغانستان موقعیت داشته، این ولايت ۲۷۰ کیلومتر با کشور تاجکستان سرحد مشترک داشته و دریاى آمو بين تاجکستان و کندز قرار گرفته است.

لوی پاسوال شیر عزیز کامه‌وال قوماندان زون ۸۰۸ سپین‌زر در شمال‌شرق افغانستان در گفت‌وگو با رادیوآزادی گفت که جنگ‌جویان خارجی وابسته به شبکه‌ جندالله، چیچین، اویغور، ازبکستانی‎ها‌، تاجکستانی‎ها‌ و عرب‎ها‌ پلان دارند که قرارگاه‌های نظامی‌شان را در ولایت کندز که با تاجکستان سرحد مشترک دارد، ایجاد کنند.

کامه‌وال: تروریستان خارجی در تلاش ایجاد قراگاه در ولایت کندز اند.
کامه‌وال: تروریستان خارجی در تلاش ایجاد قراگاه در ولایت کندز اند.

وی گفت:

"تروریستان خارجی به ویژه گروه جندالله، ازبکستانی‌‏ها، تاجکستانی‎ها، چیچین، اویغور و گروه افراطی عرب می‏‌خواهند در کندز که با تاجکستان سرحد دارد و به کشورهای آسیایی نزدیک است در این ولایت قرارگاه داشته باشند که افراد‌شان را به این‏جا انتقال دهند، ولی تلاش ما این است تا پلان‏‌های آن‏‌ها را خنثی بسازیم، قسمی‏‌که خنثی هم شده‌است."

آقای کامه‌وال بیان نمود که برنامه‌های زیر دست دارند که با راه اندازی آن مخالفان مسلح حکومت به خصوص جنگ‌جویان خارجی را در این ولایت سرکوب خواهند کرد.

اما وی در خصوص ارقام دقیق جنگ‌جویان خارجی چیزی نگفت:

"عملیات‌‏های ما در کندز جریان دارد هم زمینی و هم هوایی و نیروهای خارجی در این عملیات سهم ندارند حالا قطعات نیروهای افغان آماده هستند و می‎توانند به گونه مستقل عملیات‎ها را انجام دهند و قوت‌های هوایی افغان ما را در این عملیات‌ها حمایت می‌کند."

با این همه امرالدین ولی رئیس شورای ولایتی کندز به رادیوآزادی گفت که تا هنوز در این ولایت به هدف سرکوب طالبان مسلح عملیات تصفیوی گسترده‌ راه اندازی نشده‌است که در نتیجه آن جغرافیای تحت کنترول دولت انکشاف یافته باشد.

ولی: عملیات تصفیوی گسترده به‌خاطر سرکوب طالبان در کندز راه اندازی نشده‌است.
ولی: عملیات تصفیوی گسترده به‌خاطر سرکوب طالبان در کندز راه اندازی نشده‌است.

آقای ولی در ادامه افزود:

"فقط مرکز شهر، منظورم از دفاتر، ادارات دولتی و ناحیه‌های که داخل شهر است همین ساحات در کنترول دولت است، اما بیرون از شهر، دولت حاکمیت ندارد و در فاصله دو کیلومتری و سه کیلومتری شهر طالبان مسلح حضور دارند."

در همین حال، شماری از باشندگان کندز می‌گویند که اگر در فصل زمستان به هدف بهبود وضعِ امنیتی این ولایت گام‌های عملی برداشته نشود، با گرم شدن هوا وضعیت امنیتی کندز وخیم‌تر خواهد شد.

یک تن از باشندگان کندز در مورد گفت:

"مشکلات خیلی زیاد است و دولت باید به اسرع وقت به این معضله بزرگ امنیتی رسیدگی کند و اگر توجه نشود وضعیت بدتر می‌شود و با بدتر شدن وضعِ امنیتی مردم ملکی در به در می‌شوند."

این در حالیست که چند روز پیش مقام‌های محلی کندز از راه اندازی عملیات گسترده‌ای تصفیوی زمستانی تحت نام پامیر "۱" به هدف سرکوب مخالفان مسلح حکومت و جنگ‌جویان خارجی در سطح این ولایت خبر داده بودند.

اجمل آرین، کندز

XS
SM
MD
LG