لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۱۸

چه عوامل سبب افزایش حوادث ترافیکی در افغانستان شده‌است؟


کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه برای جلوگیری از رویداد‌های ترافیکی بر عملی شدن قانون، کنترول و نظم ترافیک و نیز ساخت سرک‌های معیاری در کشور تأکید می‌ورزد.

برشنا بدیع یکی از اعضای این کمیسیون روز شنبه به رادیو آزادی گفت، از یکسو مردم قوانین ترافیکی را رعایت نمی‌کنند، از سوی دیگر پولیس ترافیک نیز مسئولیت‌هایش را در این زمینه درست عملی نکرده‌است که به گفته او سبب افزایش رویدادهای ترافیکی در کشور شده‌است.

وی افزود:

"علت‌های مختلفی وجود دارد که رویدادهای ترافیکی رخ می‌دهد مانند، سرک نادرست، بی مسئولیتی مردم و نیز بر می‌گردد بر این‌که پولیس ترافیک وظایف‌اش را در این زمینه، درست انجام نمی‌دهد."

بدیع از حکومت می‌خواهد تا قانون را در این زمینه بر همه یکسان عملی سازد و اگر فردی از قانون سرباز می‌زند، باید مجازات گردد.

بر اساس معلومات ریاست ترافیک وزارت امور داخله در نُه ماه گذشته، ۱۸۵۸ رویداد ترافیکی در کشور رخ داده که تلفات زیادی را نیز در پی‌داشته است.

یافته‌های این ریاست نشان می‌دهد که حدود ۹۲۳ تن کشته و ۲۰۱۹ تن دیگر در این رویدادها زخم برداشته‌اند.

با این همه، شماری از مسافران علت افزایش رویدادهای ترافیکی را استفاده رانندگان از مواد نشه آور و اخذ جواز رانندگی از سوی افراد غیر حرفه‌یی در بدل پول می‌خوانند.

عزت الله و رحمن الله دو تن از این مسافران به رادیو آزادی چنین گفتند:

"علت افزایش رویدادهای ترافیکی هم به بی‌تفاوتی رانندگان و هم بر پولیس ترافیک بر می‌گردد، ترافیک از کسی نمی‌پرسد که آیا لایسنس دارد و یا نه؟ دریور هستی و یا نه؟ پیسه می‌گیرد و برو و کار ات را انجام بده."

"امروز هر کسی موتر گرفته؛ اما این‌قدر پرسش نمی‌شود که آیا لایسنس از کجا گرفته است، از سوی دیگر، رانندگان هم از لحاظ ذهنی خوب نیستند، یک تعداد آنان به مواد نشه‌یی آغشته اند."

در این میان، عبدالطیف خیرخواه مدیر عمومی رویدادهای ترافیکی ریاست ترافیک وزارت امور داخله این‌که گویا بی‌توجهی پولیس ترافیک یکی از علت‌های افزایش رویدادهای ترافیکی باشد را رد می‌کند و علت افزایش چنین رویدادها را نبود سرک‌های معیاری، ازدحام وسایط ترانسپورتی در شهر و بی‌پروایی رانندگان می‌خواند:

"ما در شاهراه‌ها کنترول ترافیکی داریم و تاکنون با چنین مسایل رو به رو نشده‌ایم، وقوع رویدادهای ترافیکی، نبود سرک‌های معیاری و افزایش به کارگیری وسایط ترانسپورتی در یک مسیر سبب وقوع رویدادهای ترافیکی می‌شود."

در روزهای اخیر از رویداد ترافیکی در شاهراه کابل - ‌هرات که در مربوطات ولایت فراه رخ داد، می‎شود یاد کرد، رویدادی که در آن ۱۵ تن کشته و ۴۱ تن دیگر زخم برداشتند.

در واکنش به این رویداد مرگبار ترافیکی، فعالیت شرکت مسافربری احمدشاه ابدالی از سوی شورای ولایتی هرات متوقف ساخته شد.

اما این شرکت ترانسپورتی پس از تعهد کتبی به شورای ولایتی هرات، امروز "شنبه"دوباره به فعالیت‌ آغاز کرد.

مسئولان شورای ولایتی در صحبت با رسانه‌ها گفتند که در پهلوی این شرکت، بیش از چهل شرکت دیگر ترانسپورتی که در مسیر شاهراه‌ها مصروف انتقال مسافران اند تعهد نامه هفت ماده‌ای را امضا کرده‌اند.

معاینه صحی راننده‌ها، رعایت قوانین ترافیکی در مسیر شاهراه‌‎ها و داشتن دو راننده در یک موتر از این تعهدات است.

توریالی طاهری معاون شورای ولایتی هرات گفته‌است، برای این شرکت‌ها یک هفته فرصت داده شده‌ و در صورتی‌که این موارد را عملی نکنند آنان به ارگان‌ها عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG