لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۰:۱۱

تبصرۀ روزنامه‎های چاپ کابل در مورد تجاوز قشون سرخ به افغانستان


روزنامه‎های چاپ امروز کابل در شماره امروزی شان در رابطه به شش جدی روز تجاوز قشون اتحاد جماهیر شوروی وقت به افغانستان، برخی مطالب و سرمقاله های شان را اختصاص داده‎اند.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله اش در مورد این روز نوشته‎است، ۳۷ سال قبل از امروز اتحاد جماهیر شوروی وقت از طریق زمین و هوا بالای افغانستان حمله کرد و استقلال افغانستان را متاثر ساخت.

در سرمقاله نگاشته شده‎است که این حمله در تاریخ بشری یک روز خونین بحساب میاید و مردم افغانستان در برابر این تجاوز ایستاده‎گی و مبارزه کردند.

به باور سرمقاله نویس این روز برای مردم افغانستان آغاز خوبی نداشت.

این تجاوز به صدها هزار کشته، معلول و مهاجر بجا گذاشت و در نهایت برای متجاوز هم پایان عبرت آمیز در قبال داشت و کمر امپراتوری اتحاد جماهیر شورویوقت نیز شکستاند.

روز نامه دولتی انیس در سر مقاله اش در این مورد نوشته‎است که این روز در تاریخ افغانستان بنام روز سیاه مسمی شده چون این روز سبب ویرانی، پس مانده‎گی، جنگ و ناامنی‎های متدوام در افغانستان گردیده است.

به باور سرمقاله نویس دلیل عمده این تجاوز این بود تا اتحاد جماهیر شوروی وقت خودش را به آب‎های گرم از طریق پاکستان برساند و لی برخی صاحب نظران به این عقیده اند که این جز بازی‎های سیاسی بین المللی بود.

روزنامه ویسا در یکی از مطالب چاپ شده اش نگاشته است که افغانستان بعد از چهار دهه جنگ هنوز هم در مسیر نامعلوم روان است.

نویسنده مطلب را عقیده بر آن است که در جریان این مدت افغانستان مورد تجاوزهای آشکار و پنهان متعددی قرار گرفته‎است و از این روز در حالی یاد بود بعمل میآید که نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند و افغانستان در آتش جنگ بیگانگان می‎سوزد و نسل سوم افغانستان هنوزهم با دود باروت زیست مینمایند.

به باور نویسند ه مطلب، گذشت چهار دهه برای مردم تجربه کافی به ارمغان آورد ولی متاسفانه امروز هم حلقات مسلط برای سرنوست کشور در موقف شان پابند می‎باشند.

ایمل سنجیده

XS
SM
MD
LG