لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲۷ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۰۶

مؤثریت نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی خواجه سبزپوش فاریاب


در حالی‌‌که چندین عملیات نظامی در جریان سال روان در ولسوالی خواجه سبزپوش فاریاب راه اندازی گردیده، اما به گفته مقامات محلی این ولسوالی، هنوز هم بیش از ۲۰ قریه در کنترول شورشیان طالب قرار دارد.

عبدالله معصومی ولسوال خواجه سبزپوش می‌گوید، از جملۀ ۷۰ قریه، هم‌اکنون ۲۴ قریه به دست مخالفین مسلح دولت قرار دارد.

وی گفت:

"ولسوالی خواجه سبزپوش دارای ۷۷ قریه بوده که از جمله ۲۴ قریۀ آن تحت کنترول طالبان قرار داشته و متباقی در کنترول نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی می‌باشد."

آقای معصومی همچنان گفت که امنیت اکثریت مناطق مهم ولسوالی خواجه سبزپوش را نیروهای خیزش مردمی به عهده دارد.

​وی می‌گوید:

"در ولسوالی خواجه سبزپوش ۳۰ درصد مسئولیت تأمین امنیت به دوش نیروهای امنیتی بوده و ۷۰ درصد دیگر به عهده قوت‌های مربوط به خیزش مردمی می‌باشد و اما به این نیروها هیچ‌گونه امکانات داده نمی‌شود."

به گفته ولسوال خواجه سبزپوش، اگر نیروهای خیزش مردمی در تشکیل پولیس محلی گنجانیده شود، قریه‌جات یاد شده از تصرف شورشیان طالب آزاد خواهد شد.

آقای معصومی گفت:

"اگر نیروهای خیزش مردمی ما به صفوف پولیس محلی جذب شوند تمام قریه‌جات به دست می‌آید. حتی همۀ آن قریه‌های که در دور دست موقعیت داشته و تحت کنترول طالبان می‌باشد، آن‌ها نیز آزاد می‌گردد."

این در حالیست که به گفته مقام‌های امنیتی فاریاب، شب گذشته دست کم ۴۰۰ طالب مسلح در قریه قره شیخی این ولسوالی که پوسته‌های امنیتی در آن قرار دارد، حمله کردند.

عبدالکریم یورش سخنگوی قوماندانی امنیۀ فاریاب در زمینه گفت:

"شب گذشته مخالفین مسلح دولت که در قریۀ قره شیخی خواجه سبزپوش حمله‌ور شده بودند، خوشبختانه حملات آن‌ها به موقع دفع و ترد شده و دشمن با دادن ۴ کشته و ۶ زخمی از ساحه متواری گردید. همچنان درین نبرد یک تن از نیروهای سرحدی شهید شده و دو تن دیگر از نیروهای امنیتی جراحت سطحی برداشتند و نیز در اثر فیر سلاح دشمن یک فرد ملکی نیز جان باخته‌است. برای فعلاً اوضاع تحت کنترول نیروهای دولتی قرار دارد."

از سوی هم اهالی و باشنده‌گان ولسوالی خواجه سبزپوش می‌گویند، اگر دولت، نیروهای خیزش مردمی و نیروهای امنیتی مستقر در این ولسوالی را تقویه و اکمال نکند، وضعیت امنیتی بار دیگر وخیم خواهد شد.

احمدالله یک‌تن از اهالی خواجه سبزپوش در مورد گفت:

"اگر نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی خواجه سبزپوش نباشد، ولسوالی خواجه سبزپوش چه که سایر ولسوالی‌ها نیز به دست طالبان سقوط خواهد کرد. چنانچه در قریه قره شیخی ما ۴۰۰ طالب حمله کردند و قریب بود که این قریه با تمام پوسته‌های امنیتی کاملاً به دست طالبان سقوط بکند اما بر اساس سعی و تلاش نیروهای خیزش مردمی، پولیس ملی و همچنان قوت‌های‌ تازه نفس که از شهر میمنه این‌جا آمدند، این قریه بزرگ را از تصرف طالبان نجات دادند. ما از دولت می‌خواهیم که نیروهای خیزش مردمی را حمایت کرده و همچنان در تقویه نیروهای پولیس ملی عملاً اقدام نماید."

ولسوالی خواجه سبزپوش در ۲۰ کیلومتری شهر میمنه موقعیت داشته و شاهراه عمومی نیز از داخل آن می‌گذرد.

به گفته مقامات محلی، اگر از سوی دولت در قسمت تقویه و ازدیاد تشکیل پولیس ملی، تجهیز و اکمال نیروهای خیزش مردمی در این ولسوالی اقدام نگردد، نه تنها مسیر شاهراه بلکه ولسوالی‌های دیگر نیز ناامن خواهد شد.

گزارش: رحمت‌الله رها

XS
SM
MD
LG