لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۵۷

ترمپ در مورد پولی که امریکا به ملل متحد می‌دهد بازنگری می‌کند


سخنگوی دونالد ترمپ می‎گوید، رئیس جمهور منتخب امریکا، به اصلاحات و تغییر در سازمان ملل متحد جهت اطمینان از این‎که سازمان ملل متحد، در پاسخ به مشکلات جهانی به گفته وی بیشتر بجا و موثر عمل کند، تاکید خواهد کرد.

سیان اسپایسر سخنگوی ترمپ می‎گوید، که آقای ترمپ پس از گرفتن قدرت به حیث رئیس جمهور امریکا در بیستم ماه جنوری با تیم پالیسی خارجی خود کار خواهد کرد تا دقیق سازد که ایالات متحده امریکا خواهان اصلاحات و تغییر در سازمان ملل متحد بوده و از پولی مالیه دهندگان امریکایی استفاده بجا و موثر صورت می‎گیرد.

اسپایسر این مطلب را دیروز (چهارشنبه) بیان کرد.

ایالات متحده امریکا بیشترین بخش بودجه سازمان ملل متحد را می‎پردازد.

در گذشته، زمانی‎که مسایل جنجالی مانند مسئله شهرک سازی اسرائیل در کرانه غربی در سازمان ملل مطرح می‎شد، رئیس جمهوران امریکا از حزب جمهوری خواه تهدید می‎کردند که بودجه این سازمان جهانی را کاهش می‎دهند.

ترمپ، در حال حاضربر اساس قطعنامه بیست و سوم ماهدسمبر شواری امنیت سازمان ملل متحد در باره شهرک سازی اسرائیل وظیفه گرفته تا از اسرائیل بخواهد که فعالیت‎هایش را در کرانه غربی متوقف سازد. اما رئیس جمهور منتخب وعده داده که بعد از گرفتن قدرت به حیث رئیس جمهور امریکا، به گفته وی همه چیز متفاوت خواهد بود.

دونالد ترمپ همچنان موثریت سازمان ملل متحد را انتقاد کرده می‎گوید، این سازمان در حل مشکلات جهانی کار اندک را انجام می‎دهد.

ترمپ بعد از آن در صفحه تیوتر خود نوشت که سازمان ملل متحد دارای یک ظرفیت بزرگ بوده، اما اکنون این سازمان به یک کلبی برای تجمع شمار از مردم مبدل شده که سخن می‎گویند و در آن‎جا خوش می‎گذرانند.

ترمپ افزود:

" این یک مسئله غمگین است."

انتونیو گوتیرز سرمنشی سازمان ملل روز سه شنبه در پاسخ آنچه که ترمپ تیویت کرده بود، خاطر نشان ساخت که رئیس جمهور منتخب امریکا معتقد است که ملل متحد دارای یک ظرفیت بزرگ می‎باشد.

سرمنشی سازمان ملل افزود که او دقیقاً همچنین حس می‎کند. به گفته وی وظیفه او این است که این ظرفیت بزرگ را به واقعیت مبدل کند.

فرهان حق معاون سخنگوی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت، سر منشی سازمان ملل متحد در روز دوم کارش از دونالد ترمپ خواست تا درباره برنامه‎های خود در مورد اصلاحات این اداره جهانی گفتگو کند.

معاون سخنگوی سازمان ملل متحد در ادامه صحبت خود گفت، آن‎ها در روابط بین سازمان ملل متحد و ایالات متحده گفتگوی مثبت داشته‎اند و روی شماری از عرصه‎ها برای اشتراک و همکاری بین ایالات متحده و سازمان ملل متحد بحث و گفتگو کرده‎اند.

XS
SM
MD
LG