لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۱ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۴

شورای عالی صلح: قدرت‎های جهان، افغانستان را میدان رقابت نسازد


شورای عالی صلح از قدرت‎های بزرگ جهان می‎خواهد تا افغانستان را به میدان رقابت‎های سیاسی شان مبدل نکند.

یک عضو این شورا می‎گوید افغانستان در حال حاضر تحمل عملی شدن پروژه‎های دیگر روسیه و امریکا را ندارد.

شورای عالی صلح افغانستان می‎گوید هدف حمایت روسیه از طالبان، جلوگیری از گسترش نا امنی‎های افغانستان به سوی آنکشور است.

حاجی دین محمد یکی از اعضای این شورا می‎گوید روسیه در مورد برقراری امنیت و صلح افغانستان، بر تلاش‎های امریکا تردید دارد به همین خاطر حرکت‎های را به خاطر حمایت از طالبان آغاز کرده‎است.

دین محمد: اگر قدرت‎های بزرگ رقابت یا تقابلی با هم در منطقه دارند، حداقل افغانستان را مرکز رقابت‎های شان نسازند.
دین محمد: اگر قدرت‎های بزرگ رقابت یا تقابلی با هم در منطقه دارند، حداقل افغانستان را مرکز رقابت‎های شان نسازند.

وی به رادیو آزادی گفت قدرت‎های بزرگ جهان می‎توانند رقابت‎های سیاسی شان را، از راه‎های دیپلوماتیک حل کنند و افغانستان را به میدان رقابت شان مبدل نسازند.

او افزود:

" اگر قدرت‎های بزرگ رقابت یا تقابلی با هم در منطقه دارند، حداقل افغانستان را مرکز رقابت‎های شان نسازند و جای دیگری را بیرون از افغانستان به این کار شان برگزینند. آن‎ها مناطق زیادی دارند که در آن زور آزمایی کنند. افغانستان به حدی آسیب دیده که هر پروژه نو، به زیان کشور است."

این اظهارات در حالی صورت می‎گیرد که روسیه دیروز گفت طالبان در مبارزه با گروه داعش در افغانستان، نقش یک دیوار دفاعی را دارد.

در جنگ پانزده ساله امریکا در افغانستان، برای نخستین بار است که روسیه به صورت آشکار می‎گوید که از طالبان مسلح حمایت می‎کند.

نماینده‎های روسیه، چین و پاکستان در بیست و هفتم دسمبر سال ۲۰۱۶، نشستی سه جانبه را در مسکو برگزار کردند که صلح افغانستان در آن مورد بحث قرار گرفت.

ماریا زخاروفا سخنگوی وزارت خارجه روسیه پس از برگزاری این نشست گفت: کشورش از فعالیت‎های داعش در افغانستان نگرانی دارد.

در نشست مسکو، روسیه، چین و پاکستان از جامعه بین المللی خواستند تا موضع اش را در برابر طالبان نرمتر سازد و برای پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان، نام‎های شماری از رهبران طالبان را از فهرست سیاه سازمان ملل متحد دور کند.

اما حکومت افغانستان، شورای ملی و همچنان شهروندان عادی، برگزاری این نشست سه جانبه را مخالف اصول دیپلوماتیک دانسته و انتقادهای زیادی را، خصوصاً در مورد برداشتن نام‎های اعضای گروه طالبان از فهرست سیاه مطرح کرده‎اند.

به گفته آن‎ها، این کار تنها از صلاحیت‎های حکومت افغانستان است.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG