لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۱۴

فارن پالیسی: موضوع افغانستان در جمع ده بحران مهم بین‌المللی


فارن پالیسی

نشریه فارن پالیسی در مقاله‌یی یک بار دیگر مسئله افغانستان را در جمله ده بحران مهم بین المللی قرار داد که جهان در سال ۲۰۱۷ میلادی به آن مواجه خواهد بود.

به نوشته فارن پالسی، بعد از گذشت بیش از پانزده سال که ائتلاف به رهبری امریکا علیه تروریزم در مبارزۀ گسترده رژیم طالبان را سرنگون ساخت، جنگ و بی ثباتی سیاسی در این کشور، صلح و امنیت جهانی را به تهدید های جدی مواجه ساخته است.

طالبان پیشروی می‌کنند، شبکه حقانی مسئولیت حملات در شاهراه های بزرگ را به عهده می‌گیرد و گروه تندرو دولت اسلامی یا داعش مسئول سلسلۀ از حملاتی اند که در آن مسلمانان شیعه در افغانستان مورد هدف هستند.

ظاهراً چنین به نظر می‌رسد که گروه داعش با این حملات می‌خواهد که خشونت های فرقه یی را دامن بزند.

به نوشتۀ فارن پالیسی شمار درگیری های مسلحانه توام با افزایش تلفات ملکی سال گذشته در افغانستان، بعد از سال ۲۰۰۷ میلادی که سازمان ملل متحد ثبت همچو حوادث را آغاز کرده، به بلندترین سطح رسیده‌است.

به نوشته نشریه فارن پالیسی، اگر نیروهای امنیتی افغان بیش از این تضعیف گردند، خطر آن می‌رود که مناطق گستردۀ تحت تسلط حکومت از کنترول خارج شوند و گروه های محل و منطقه یی از این فرصت به نفع خود استفاده کنند.

نشریه فارن پالیسی در ادامه می‌نویسد، در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، جنگ افغانستان که طولانی ترین جنگ امریکا به شمار می‌رود، به مثابه یک مسئله سیاسی زیاد مطرح نشد.

اگرچه، دونالد ترمپ رئیس جمهور منتخب امریکا تلاش‌های جهت دولت سازی در افغانستان را به دیده شک می‌نگرد، اما اینکه نیت او در قبال این کشور چیست، تا هنوز روشن نیست.

فارن پالیسی به برخی از عوامل که باعث ازدیاد فشار ها بالای دولت افغانستان شده و آن را تضعیت ساخته اشاره کرده می‌نویسد، تنش در تیره‌گی روابط بین افغانستان و پاکستان سبب شد که هزاران افغان پناهجو ساکن در آن کشور در نتیجه فشار های اسلام آباد دوباره به کشور شان برگردند.

بحران مهاجرین افغان زمانی اوج گرفت که اتحادیه اروپا اعلان کرد که ۸۰ هزار پناهجوی افغان را دوباره به کشور شان می‌فرستد.

در عقب این پلان هم انگیزه سیاسی نهفته بود، به این معنی که اتحادیه اروپا کمک های بشری به افغانستان را به این مسئله مشروط کرد و علاوه بر این، مشکلات اقتصادی افغانستان حکومت این کشور را نیز زیر فشار قرار داده بود.

ایکونومیست

"چگونه می‌توان دولت های ناکام را نجات داد و دونالد ترمپ رئیس جمهور منتخب امریکا باید افغانستان را به حال خود رها نکند" عنوان مقاله نشریه ایکونومیست است که در شماره اخیر آن به نشر رسیده‌است.

نشریه می‌نویسد، هشت سال قبل اشرف غنی و کی لیر لوکرت کتابی را تحت عنوان "ساخت دولت های ناکام" به چاپ رساندند و حالا آقای غنی در موقف قرار دارد که سفارش های خود را جنبه عملی دهد.

غنی رئیس جمهور افغانستان است، رئیس جمهور دولت که در دهه ۱۹۹۰ میلادی ناکام بود و محتمل به نظر می‌رسد، بار دیگر هم به ناکامی مواجه گردد.

نشریه ایکونومیست در ادامه درباره اینکه چرا دولت ها ناکام می‌شوند، به یک سلسله عواملی اشاره کرده، می‌گوید:

برای اینکه افغانستان دوباره به سرنوشت مشابه مواجه نشود، باید یک سلسله موانع را از راه خود بردارد.

به گفتۀ نشریه بعد از اینکه رئیس جمهور بارک اوباما شمار زیادی از سربازان ناتو را از افغانستان بیرون کرد، طالبان و گروه های دیگر تندرو برخی از مناطق را تصرف کردند و سال گذشته وضعیت این کشور با بُن بست مواجه بود.

به نوشتۀ روزنامه، اگر دونالد ترمپ متباقی سربازان امریکایی را از افغانستان بیرون کند، خطر به قدرت رسیدن گروه های جهادی بار دیگر متصور است.

به باور نشریه ایکونومیست اولین اقدام که آقای دونالد ترمپ باید انجام دهد، حداقل حضور نظامی امریکا را به شکل موجود حفظ کند و به حمایت هوایی، آموزش و تمویل مالی نیروهای افغان ادامه دهد.

دونالد ترمپ بر علاوه، باید فشارها بالای پاکستان را ازدیاد بخشد تا طالبان اجازه نیابند که در آن کشور محل امن پیدا کنند.

XS
SM
MD
LG