لینک های دستیابی پذیر

حقجو: برخی مشکلات سکتور خصوصی ناشی از عدم عملی شدن قانون است


محمد قربان حقجو معین وزارت تجارت و صنایع افغانستان

وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید، پایین بودن ظرفیت‌ها و نبود زیر بنا‌ها بخاطر فعالیت سکتور خصوصی سبب شده تا قوانین مربوطه و مواد قانون اساسی مرتبط به سکتور خصوصی در کشور به شکل درست عملی نگردد.

محمد قربان حقجو معین این وزارت روز شنبه در نشست به مناسبت تجلیل از هفته قانون اساسی گفت، عملی نشدن این قانون باعث شده تا مشکلاتی که سد راه فعالیت‌های سکتور خصوصی قرار دارد، حل نگردد.

آقای حقجو ابراز امیدواری کرد که باید روی برخی از ماده‌های قانون اساسی مربوط به نظام اقتصادی کشور غور صورت گیرد.

وی گفت:

"۱۲ ماده قانون اساسی اجازه می‌دهد برای سکتور خصوصی سرمایه گذاری کنند اما چیزی‌که مهم است این‌است که ما در قسمت تطبیق آن کمی مشکلات داریم لازم بود که قانون اساسی و قوانین فرعی آن بشکل درست تدوین می‌شد با توجه به شرایط افغانستان و ادارات که تطبیق کننده آن قوانین اقتصادی بودند باید ظرفیت آن‌ها بلند برده می‌شد تا منافع مستهلک جدی حمایه شده باشد."

به گفته آقای حقجو، بحران کابل بانک در سال ۲۰۱۰ میلادی، مشکلات برخی از پوهنتون‌ها، عدم موجودیت سهولت‌ها برای سکتور خصوصی از جمله مشکلات اقتصادی‌اند که بخاطر عدم عملی شدن قانون بمیان آمده‌اند.

از سوی هم عبدالله شفاهی عضو کمیسیون نظارت از تطبیق قانون اساسی می‌گوید، در قانون اساسی افغانستان برای فعالیت‌های تجارتی سهولت‌های زیادی در نظر گرفته شده‌است.

در عین حال برخی از کارشناسان امور اقتصادی بدین باور اند که تدوین قوانین بهتر و حمایت دولت از سکتور خصوصی سبب می‌شود تا این سکتور دستآورد‌های خوبی در بخش اقتصادی داشته باشد.

سید قیاس سعیدی یکتن از این کارشناسان در صحبت با رادیو آزادی گفت:

" چیزیکه از سوی حکومت لازم است این‌است که برای سکتور خصوصی شرایط را مهیا نساخته‌است، مصونیت سرمایه‌های آن‌ها تضمین نگردیده‌است و وزارت‌های مالیه و تجارت سهولت‌های را برای سکتور خصوصی فراهم نکرده‌است اما اگر از سوی حکومت تضمین قانون اساسی و بخاطر تقویت سکتور خصوصی تعهد وجود داشته باشد امروز این مشکلات وجود نمی‌داشت."

از سوی هم وزارت مالیه در این مورد می‌گوید، برنامه‌های درازمدت را بخاطر ایجاد سهولت برای سکتور خصوصی ترتیب کرده و در حال عملی شدن در بخش‌های اقتصادی ادارات می‌باشد و نتایج بهتر نیز در پی خواهد داشت.

علاوه بر این محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور نیز در سخنرانی‌هایش فراهم کردن سهولت و حمایت از سکتور خصوصی را از اولویت‌های حکومت عنوان کرده‌است.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG