لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۳۰

مقامات: ماموران استخباراتی روسی به معلومات سری ترمپ رخنه کرده‌اند


مقامات امریکایی به رسانه‎های مختلف گفته‎اند، در گزارش‎های که روسای ارگان‎های امنیتی و استخباراتی امریکا هفته گذشته به رئیس جمهور منتخب امریکا ارایه کردند از جمله ادعای را در بر دارد که ماموران استخبارتی روسیه به معلومات سری در باره خود ترمپ هم رخنه کرده‎اند.

رسانه‎های امریکایی از قول دو مقام این کشور نوشته‎اند در یاداشتی که هفته گذشته از سوی ارگان‎های امنیتی و استخباراتی امریکا به رئیس جمهور بارک اوباما و رئیس ترمپ داده شد در مورد دخالت ارگان‎های امنیتی و استخباراتی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در امریکا اسنادی شامل می‎باشد.

ما دونالد ترمپ در صفحه تویتر خود گزارش ادارات استخباراتی را خبر جعلی خوانده و گفته‎است این یک حرکت سیاسی بدنبال نخود سیاه می‎باشد.

تیم ترمپ از تبصره فوری در این مورد خود داری کرده‎است.

از جمله دو مقام امریکایی که نخواسته‎اند نام‎های شان ذکر شود یکی گفته‎است اداره استخبارات فدرالی و دیگر ادارات امنیتی و استخباراتی تحقیقاتی را در این مورد ادامه می‎دهد.

این معلومات سری هفته گذشته از سوی رئیس اف بی آی جیمز کومی، مشاور امنیت ملی جیمز کلپر، رئیس سی آی ای جان برینان و رئیس اداره امنیت ملی مایک راجرز به رئیس جمهور اوباما و ترمپ داده شد.

مقامات امریکایی اظهار داشتند که خلاصه این گزارش روسای ادارات استخباراتی امریکا بدست اعضای برجسته کانگرس، مقامات حکومتی و دیگران رسیده‎است.

در یک گزراش استخباراتی که روز جمعه گذشته به نشر رسید گفته می‎شود رئیس جمهور روسیه دستور داد که امکانات پیروزی ترمپ را با بی اعتبار ساختن رقیب وی هیلری کلنتن در مبارزات انتخاباتی بیشتر بسازد.

در گزارش آمده‎است که ادارات استخباراتی امریکا به این نتیجه رسیده‎اند که همچون جز این تلاش‎ها، اداره استخبارات نظامی روسیه از موسسات میانه رو مانند ویکی لیکس و دیگران برای انجام این کار استفاده کرده و صفحه‎های انترنتی حزب دموکرات را حک کردند.

این معلومات قسما با یاداشت‎های اداره استحبارات خارجی بریتانیا ام آی سیکس نیز تطابق دارد.

روزنامه نیورک تایمز، خبرگزاری‎های رویترز و اسوشیتد پرس و دیگر خبرگزاری‎ها هم از قول مقامات امریکایی همین گونه معلومات را به نشر رسانده اند.

دونالد ترمپ قرار است امروز در یک کنفرانس خبری قبلا طرحریزی شده پلان خود را در مورد فاصله گرفتن از منافع تجارتی خود اعلان نماید.

در این کنفرانس خبری شاید سوال‎ها در باره این گزارش‎های استخباراتی هم مطرح شود.

XS
SM
MD
LG